Český HDP se loni propadl nejvíce od vzniku samostatné republiky. Přesto jde o výsledek celkem pozitivní, říká analytik - Euro.cz

Přihlášení

Český HDP se loni propadl nejvíce od vzniku samostatné republiky. Přesto jde o výsledek celkem pozitivní, říká analytik

,
Český HDP se loni propadl nejvíce od vzniku samostatné republiky. Přesto jde o výsledek celkem pozitivní, říká analytik
Zdroj: Škoda
  • Hrubý domácí produkt České republiky se za posledních tři měsíce loňského roku meziročně propadl o 4,7 procenta

  • V souhrnu za celý rok 2020 činí pokles 5,6 procenta, což je nejvíce za dobu existence samostatné České republiky

  • Současně byl loni evidován rovněž historicky nejvyšší schodek státního rozpočtu, dosáhl hranice 367,4 miliardy korun

Český statistický úřad zveřejnil v úterý ráno zpřesněné údaje o vývoji tuzemského hospodářství během posledního loňského kvartálu i celého roku 2020. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím sice domácí ekonomika povyrostla o 0,6 procenta, z hlediska meziročních změn došlo nicméně v případě období říjen – prosinec k propadu o 4,7 procenta.

„Naše hospodářství chřadne a nachází se v nejhlubší krizi v rámci novodobé historie České republiky,“ uvedl hlavní ekonom společnosti BHS Securities Štěpán Křeček. Důkazem budiž údaj -5,6 procenta, značící celkový pokles tuzemského HDP za rok 2020 ve srovnání s rokem předešlým.

„Propad ekonomiky v loňském roce byl doprovázen vysokým růstem zadlužení. Bez vytvoření historicky nejvyššího schodku státního rozpočtu ve výši 367,4 miliardy korun by však naše hospodářství zažilo propad ještě prudší,“ podotýká dále Křeček. „Díky nákladným programům na podporu pracovního trhu se nám podařilo udržet velice nízkou míru nezaměstnanosti. Celková zaměstnanost klesla pouze o 1,5 procenta na 5 351 tisíc osob.“

Ceny ropy jsou zpět na předkrizových úrovních. Znamená to, že ekonomika opět ožívá?

Vysoké zadlužení i rekordní propad HDP jsou podle Křečka následky „srovnatelné s dopady menší války“, tím spíš když „u podstatné části společnosti došlo ke snížení kvality života“.

Podle některých analytiků nicméně nejnovější zveřejněná čísla, jakkoliv na první pohled zarážející, nemusejí být v širším kontextu vnímána až tak špatně. „Jedná se sice o nejhlubší propad HDP v historii samostatné České republiky, avšak vzhledem k okolnostem je výsledné číslo o dost lepší, než se očekávalo,“ míní analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

„Zpřesněný odhad HDP za čtvrtý kvartál byl poměrně výrazně vylepšen. Za mezičtvrtletním růstem ekonomiky stál primárně průmysl, respektive z poptávkového pohledu zahraniční obchod, kde se velmi dobře dařilo exportu. Značně diferencovaný byl ve čtvrtém čtvrtletí vývoj v sektoru služeb. Zatímco obchod, pohostinství a doprava si připsaly výrazný pokles, tak v IT, ve finančním sektoru či ve veřejné správě produkce solidně rostla,“ vyjmenovává Novák.

K lepším než očekávaným číslům podle něj pomohl především zahraniční obchod v podobě čistého exportu a také vládní výdaje, na druhou stranu ani jedno ani druhé rozhodně nestačilo k tomu, aby byl kompenzován hluboký propad investic a spotřeby domácností.

Oživení přijde až na jaře

A jaké jsou vyhlídky české ekonomiky do nejbližší budoucnosti? Kvůli současné situaci bude podle Nováka rozjezd roku 2021 pomalý, pak by se ale tempo mělo přeci jen začít zvyšovat.

„Hospodářská aktivita v prvním letošním čtvrtletí bude ještě utlumená a vzhledem k restriktivním vládním omezením se oživení ekonomiky posune hlouběji do druhého kvartálu. Základním předpokladem udržitelného hospodářského oživení v následujících čtvrtletích letošního roku zůstává jednoznačně vakcinace domácí populace a zvládnutí pandemie covid 19, a to nejen v České republice, ale i v dalších evropských zemích,“ dodává analytik s tím, že dalším předpokladem úspěchu je, aby za žádnou cenu nedošlo k zamrznutí investiční aktivity podobně jako po roce 2009.