Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

 Také důraz na umělou inteligenci má pomoci českým firmám uspět v zahraničí
Také důraz na umělou inteligenci má pomoci českým firmám uspět v zahraničí
Autor: Shutterstock

Česko - země pro budoucnost. Ministerstvo průmyslu podpoří digitalizaci a inovace

26. dubna, 19:00 - Petr Očko, Export a podnikání
 Také důraz na umělou inteligenci má pomoci českým firmám uspět v zahraničí
Také důraz na umělou inteligenci má pomoci českým firmám uspět v zahraničí
Autor: Shutterstock
26. dubna, 19:00

Nové technologie budou mít výrazný dopad na tuzemský průmysl. Ministerstvo chce sektoru aktivně pomáhat, aby přechod na principy tzv. Průmyslu 4.0 zvládl co nejlépe.

V současné době si díky progresivnímu vývoji v oblasti kybernetiky a masivnímu rozvoji informačních a komunikačních technologií nelze nevšimnout rodící se transformace průmyslu, který vstupuje do nové éry produkční výroby. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) velice pečlivě sleduje tento probíhající trend a je si hluboce vědomo toho, jak zásadní dopad bude mít vliv nových technologií na průmyslovou základnu v Česku. Jde mimo jiné o analýzu velkých dat, cloud computing, autonomní roboty, umělou inteligenci, aditivní výrobu, internet věcí (IoT) atd. Proto dlouhodobě podporujeme investice do modernizace českého průmyslu.

Pobídky? Jen vybraným

MPO chystá několik kroků, které by měly významně pozitivně ovlivnit celý ekosystém podporující hospodářský růst v Česku. Tím prvním a zásadním je změna systému investičních pobídek, které budou poskytovány pouze pro projekty naplňující definice vysoké přidané hodnoty.

Dalším pozitivním krokem je bližší kooperace více institucí v rámci takzvaného Týmu Česko, který má poskytnout našim podnikatelům komplexní servis od vývoje až po uplatnění produktu na zahraničních trzích. Za MPO v této oblasti blízce spolupracují agentury CzechInvest a CzechTrade s perspektivou jejich postupné fúze. Využíváme tak na maximum synergických efektů fungování těchto institucí.

Jak posílit konkurenceschopnost průmyslu? Mimo jiné podporou projektů z oblasti nanotechnologií, biotechnologií, mikroelektroniky či kybernetiky ( Zdroj: Shutterstock, Autor: Shutterstock )
Jak posílit konkurenceschopnost průmyslu? Mimo jiné podporou projektů z oblasti nanotechnologií, biotechnologií, mikroelektroniky či kybernetiky

Důraz na konkurenceschopnost

V oblasti přímé podpory výzkumu a inovací v podnicích MPO aktuálně připravuje nové nástroje. Návazně na běžící program Trio, v němž byly 12. dubna vyhlášeny výsledky poslední veřejné soutěže na výběr výzkumných projektů k podpoře, připravilo MPO nový program Trend, který byl předložen vládě k projednání. Trend je programem výzkumu a vývoje pro potřeby podnikatelské sféry a jeho hlavním cílem je zvýšení mezinárodní konkurenceschopnosti podniků, především rozšířením jejich trhů v zahraničí, pronikáním na trhy nové či posunem výše v globálních hodnotových řetězcích.

Toho bude dosaženo především prostřednictvím podpory projektů výzkumu a vývoje zaměřených na co nejčastější využití moderních způsobů výroby, jejího plánování, řízení a distribuce produktů podle principů iniciativy Průmysl 4.0. Podporovány budou projekty pro rozvoj v oblastech technologických znalostních domén: výrobních technologií, jako jsou pokročilé materiály, nanotechnologie či biotechnologie, dále digitálních technologií typu mikroelektroniky a umělé inteligence a také kybernetických technologií.

Téměř miliarda

Financování programu je plánováno na období 2020–2027, ze státního rozpočtu bude alokováno 9,7 miliardy korun. Veřejné soutěže na výběr projektů do programu budou vyhlašovány každoročně v letech 2019–2023. Projekty budou řešit podniky samy nebo ve spolupráci s výzkumnými organizacemi a vysokými školami. Implementaci programu má na starost Technologická agentura ČR ve spolupráci s MPO. Vyhlášení první veřejné soutěže je připraveno na květen 2019.

Vedle toho MPO připravuje zcela nový projekt na podporu inovací. Program s pracovním názvem The Country for Future vychází z nově schválené Inovační strategie České republiky 2019–2030 a naplňuje zejména opatření uvedená v pilířích Národní startup a spin-off prostředí, Digitální stát, výroba a služby a Chytré investice. Jeho úkolem je rozvoj několika částí inovačního systému v Česku se zaměřením především na vznik a rozvoj inovativních firem a také na podporu vzniku a rozvoje tzv. inovačních hubů zejména v digitální oblasti.

Program bude umožňovat i synergické a komplementární aktivity k připravovanému evropskému programu Digital Europe. V neposlední řadě se zaměří na zavádění inovací v malých a středních podnicích v souladu s definovanými standardy Průmyslu 4.0 a klíčovými trendy perspektivních odvětví. Jeho nástrojem bude podpora zavádění výsledků výzkumných projektů do podnikové praxe, a to především technologických řešení v oblasti automatizace, robotizace a umělé inteligence.

Autor je náměstek na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR

PDF verze dubnového čísla magazínu Export a podnikání ke stažení


Čtěte také

 Dobíjecí stanice - ilustrační foto

E.ON plánuje 175 dobíjecích stanic pro elektromobily. Investuje do nich 183 milionů korun

Energetická společnost E.ON vybuduje do roku 2022 zhruba 175 veřejných dobíjecích stanic…

před 1 hodinou

Zleva Jan Hudeček z Železáren Veselí a majitelé solárních elektráren v Chomutově Zdeněk Zemek a Alexandr Zemek čekají u brněnského krajského soudu na rozsudek v případu nezákonného vydání licencí.

Ústavní soud odmítl stížnosti Zemkových. Nepodmíněné tresty v kauze solárních elektráren platí

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti bratrů Zemkových, potvrdil tak nepodmíněné tresty v…

před 2 hodinami

 Šéf Tesly Elon Musk

Tesla postaví novou Gigafactory u Berlína, oznámil Musk

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína.…

před 3 hodinami

Společnost Deutsche Telekom si nárokuje výhradní používání barvy magenta.

Magenta je naše: německý telekom se soudí o barvu s americkou pojišťovnou

Spor o používání barvy magenta se rozhořel mezi Deutsche Telekom a americkou firmou…

před 5 hodinami

 Zakladatel Amazonu Jeff Bezos, nejbohatší člověk na světě

Průnik do uzavřeného klubu: Bezos chce koupit tým amerického fotbalu

Jeff Bezos má v plánu koupit tým amerického fotbalu z ligy NFL, tvrdí zdroje…

před 5 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak vzrostou minimální zálohy pro OSVČ v roce 2020?
Prevence před rakovinou existuje
Jak fungují odložené platby
8 čísel o zvýšeném rodičovském příspěvku
EU: V Česku žije nejméně „chudých“ lidí
Auta
Ve kterém městě vám hrozí největší riziko silniční bitky? A…
Automobilové origami je nejdražší SUV na světě. Stojí sedmkrát víc než Cullinan
Nový rodinný model Mitsubishi spojuje dvě kategorie aut. Moc krásy ale nepobral
Nový Peugeot e-Expert
Volkswagen Užitkové vozy v novém
Hry pro příležitostné hráče