Příliš mnoho nejistoty. CEFC odkládá nákup podílu v Rosněfti - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Příliš mnoho nejistoty. CEFC odkládá nákup podílu v Rosněfti

, čtk,
Příliš mnoho nejistoty. CEFC odkládá nákup podílu v Rosněfti
Zdroj: Profimedia.cz

Čínská společnost CEFC China Energy, kterou podle některých médií vyšetřují čínské úřady, zatím čtrnáctiprocentní podíl v ruské ropné společnosti Rosněfť nekoupí. Plánovaný obchod za 9,1 miliardy dolarů (zhruba 188 miliard korun) byl podle čínské ratingové agentury posunut. Nejasnosti panují kolem předsedy představenstva CEFC Jie Ťien-ming, který je rovněž poradcem prezidenta Miloše Zemana. Hrad dnes uvedl, že pokud bude zadržení Ťien-minga oficiálně potvrzeno, bude konat.

O zpoždění nákupu podílu v ruské ropné společnosti informovala agentura China Chengxin International Credit Rating (Čcheng-sin) 8. března na webové stránce, která má vazby na centrální banku. CEFC podle agentury již většinu zaplatila, zbytek platby závisí na externí půjčce. Agentura uvedla, že kolem akvizice spatřuje „nejistotu.“ CEFC to odmítla komentovat, uvedla agentura Bloomberg.

„Pokud se transakce uskuteční hladce, výrazně se zvýší dluhová zátěž firmy CEFC Shanghai. Pokud se neuskuteční, firma zaznamená velkou investiční ztrátu,“ uvedla ratingová agentura. Obchod se měl stát jednou z největších čínských investic v Rusku a měl posílit energetickou spolupráci mezi Moskvou a Pekingem.

Podíl v Rosněfti měla CEFC odkoupit od společnosti Glencore, která obchoduje s komoditami, a od katarského státního investičního fondu Qatar Investment Authority (QIA). Podle vyjádření Glencoru z minulého měsíce se transakce měla uskutečnit v první polovině letošního roku.


Čtěte komentář Jana Brože: Chromý hradní čínský kůň

 Jan Brož


O skutečném stavu skupiny CEFC média vedou spekulace po údajném zatčení předsedy představenstva Jie Ťien-minga, kterého Zeman jmenoval svým ekonomickým poradcem v roce 2015. Jie Ťien-ming měl být v Číně zatčen v polovině února. Vyšetřován má být kvůli podezření z ekonomické kriminality.

„Jsme svědky různých spekulací, z čínské strany jsme doposud neobdrželi oficiální potvrzení toho, že byl zadržen. Pokud budeme mít v rukou toto oficiální potvrzení, budeme samozřejmě konat,“ naznačil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček další postup Zemana.

CEFC, která si jako sídlo svých evropských aktivit vybrala Českou republiku, kde nyní zaměstnává přes čtyři tisíce lidí, se podle médií dostala do ekonomických problémů. Její předseda Jie Ťien-ming, který je zároveň poradcem prezidenta Miloše Zemana, je údajně vyšetřován a objevily se také zprávy, že firmu přebírají šanghajské státní orgány. Společnost to ale popírá.

Dále čtěte:

Čínská státní Huarong Asset koupila třetinový podíl v divizi CEFC

Komentář: Špatné dny pro poradce, jihoafrické farmáře a Putinovy sliby

Všichni Zemanovi sponzoři: stopy vedou ke Chrenkovi i k Romanu Janouškovi

Všemocný Si a jeho říše. Ze síly čínského vůdce těží i Tvrdík

Další akvizice CEFC. Od Penty koupila budovu u Florentina za 650 milionů

Komentář: Velký přítel (některých) Čechů