Maďaři objednali vojenské vrtulníky za 10 miliard - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Budapešť předběhla Prahu: Maďaři objednali vojenské vrtulníky za 10 miliard

,

Za dvacet strojů H145M z německých dílen Airbus Helicopters zaplatí Maďarsko v přepočtu zhruba 9,9 miliardy korun.

„První dvě helikoptéry obdrží maďarské vzdušné síly příští rok v říjnu,“ prohlásil Mark Henning, manažer společnosti Airbus Helicopters. Budapešť chce nové vrtulníky H145M využívat především pro transport, bojovou podporu ale i speciální a záchranné operace.

Smlouva za 450 milionů dolarů podepsána na konci června vzbuzuje v Maďarsku i kritiku. Vláda totiž na pořízení dvaceti vrtulníků nevypsala otevřené výběrové řízení, se společností Airbus Helicopters se domluvila přímo. Už loni si u mateřské firmy Airbus objednala dva dopravní letouny A319.

Podívejte se na fotografie z místa testování strojů maďarskou armádou

Firma minulý týden přímo v maďarském Székesfehérváru a vojenském prostoru Bakony, kde nyní stroj testuje, odhalila konkrétní obrysy objednávky. Maďarské letectvo chce vrtulníky s nejvyšší útočnou výbavou systému HForce. To znamená, že stroje H145M v podvěsu ponesou belgické kanony FN Herstal a řízené i neřízené rakety vyrobené podnikem Thales. Pod kabinou bude i řada optoelektronických zařízení pro průzkum.

Koho čerstvý obchod silně zajímá, je kromě samotných Maďarů i české ministerstvo obrany a velení armády. Jednak proto, že Budapešť v modernizaci letectva přešlapující Prahu předběhla. A pak z důvodu, že se opět rozšířila množina strojů, které provozují nejbližší sousedé a spojenci, což komplikuje i český nákup. Zatímco Varšava je dnes, zdá se, blízko nákupu amerických strojů UH-1Y z továrny Bell Helicopter, Bratislava zase omlazuje své letectvo blackhawky UH-60M.

S objednávkou dvacítky strojů H145M se Maďarsko stává největším provozovatelem těchto vojenských vrtulníků. Dosud nejvíc – patnáct – jich mají speciální síly německé armády. Dalších pět provozuje Thajsko. Devět vrtulníků si objednalo i Srbsko. Celkem tedy Airbus Helicopters eviduje 49 objednávek na tyto vrtulníky.

Přečtěte si také:

To je on. Podívejte se na vrtulník, který USA nabízejí Česku

Vojenský, nebo civilní? Armáda řeší nákup vrtulníků, Opata na kontrakt spěchá

 Čekání na zákazníka. Zatímco stroj Bell 505 (v pozadí) už má finální nátěr, Bell 412 EPI zatím na nástřik čeká. Za slídami (vlevo) pak technici pod vodními tryskami otestují jeho


Ohodnoťte tento článek
Diskuze