Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Tokamak v Culham Centre for Fusion Energy, ilustrační foto
Tokamak v Culham Centre for Fusion Energy, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Svatý grál na dosah: Boris Johnson Britům slíbil fúzní reaktor

31. října, 15:00  -  František Novák
Tokamak v Culham Centre for Fusion Energy, ilustrační foto
Tokamak v Culham Centre for Fusion Energy, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
31. října, 15:00

Vědci ve vývoji termonukleárního fúzního reaktoru údajně pokročili natolik, že britský premiér Boris Johnson začal hovořit o komerčním využití malých reaktorů britské výroby. K tomu má dojít již v blízké budoucnosti. Jaderná fúze je považována za svatý grál v energetice.

Britský premiér Boris Johnson na říjnové konferenci Konzervativní strany prohlásil, že Spojené království je velmi blízko k tomu, aby učinilo průlom ve vývoji termonukleárního fúzního reaktoru. Uvedl to ve spojitosti s tím, že vláda souhlasila s injekcí pro výzkumné centrum pro jadernou fúzi v Culhamu v Oxfordshiru ve výši 200 milionů liber (5,9 miliardy korun).

Velká Británie je považována za světového lídra v tomto výzkumu, projekt JET (Joint European Torus) je v současnosti největším tokamakem na světě. Projekt byl zahájen v roce 1983 a vědci operují s palivem tvořeném směsí deuteria a tritia. Pracoviště se ale podílí v rámci vědeckých konzultací i na projektu ITER. Tento největší fúzní reaktor na světě se staví v jižní Francii.

Deník The Guardian napsal, že není úplně jasné, co Johnson myslel slovy „komerčně životaschopné miniaturní fúzní reaktory“. Protože takto svůj výzkum britští odborníci nestaví.

Cílem vědců je simulovat prostředí, které se vyskytuje uprostřed hvězd, a dosáhnout teplot okolo 100 milionů stupňů Celsia. To by pak znamenalo, že teplota uprostřed reaktoru bude nejvyšší v naší solární soustavě, vysvětlil ředitel JET Ian Chapman.

Při slučování jader izotopů vodíku deuteria a tritia se uvolňuje obrovské množství energie. Výhoda oproti současným jaderným reaktorům je v tom, že by nemohlo dojít k jaderné havárii podobné Černobylu nebo Fukušimě. Navíc reaktor se může velmi rychle zastavit.

„Zdá se to být příliš ideální, než aby to byla pravda. Vysoká energetická hustota, nízká produkce odpadu a nemožnost nekontrolovaného uvolnění energie,“ shrnul výhody jaderné fúze ředitel vědeckého oddělení projektu ITER Tim Luce. První zkušební testy by měly začít v roce 2025, o deset let později má ITER vyrábět elektřinu. Výkon se plánuje na 500 MW. První elektrárna, jež by do sítě dodávala elektrický proud, by mohla vzniknout nejdříve po tomto datu, tedy po roce 2035.

Prolomíme dosavadní rekord

Chapman tvrdí, že v příštím roce má reaktor JET provést další test s palivem směsi deuteria a tritia. „Jsme optimističtí v tom, že prolomíme dosavadní rekord vyrobené elektřiny v rámci jaderné syntézy,“ zdůraznil britský fyzik. V roce 1997 se uvolnila energie o výkonu 16 MW.

Britský projekt by neměl být dotčen brexitem. „Máme smlouvu do konce roku 2020 a jednáme o prodloužení smlouvy s našimi evropskými partnery do konce roku 2024,“ dodal Chapman.


Nejen Temelín a Dukovany. Malé reaktory by mohly na severu republiky nahradit uhlí i teplárny


JET je součástí programu Eurofusion, jež je navázána na členství v organizaci Euroatom a členství v EU, zdůraznil nicméně Tony Donné z Eurofusion, který vedle JET zastřešuje i ITER. Při případném odchodu Spojeného království z EU by musela ostrovní země dojednat nové podmínky své účasti i na projektu ITER. To by ale mohlo znevýhodnit britské firmy, jež se chtějí podílet na komerční fázi projektu.

Britská vláda nicméně počítá i s vlastním projektem tokamaku Step (Spherical Tokamak for Energy Production). Ten by měl mít výkon 100 MW a první elektřinu do sítě by měl dodávat okolo roku 2040. Šéf projektu Howard Wilson nicméně předpokládá, že britští odborníci budou spolupracovat s vědci v projektu ITER. Britský reaktor by měl být kompaktnější než ten, který se staví v jižní Francii.

Zatím největší technickou výzvou pro odborníky zůstává odolnost materiálů vůči extrémním teplotám a tlaku uvnitř fúzního reaktoru. Zejména pokud má reaktor kontinuálně vyrábět elektřinu. Sami vědci tvrdí, že čím více firem bude na této technologii pracovat, tím dříve se podaří fúzní reaktory dostat do komerční fáze. Na vývoji této technologie kromě mezinárodního projektu ITER pracuje samostatně také Čína, Indie nebo Spojené státy. Nepředpokládá se, že by ve větší míře mohly tokamaky vyrábět elektřinu před rokem 2050.

Dále čtěte:

Jaderná fúze za půl bilionu korun. Výstup se odkládá, kritika sílí

Větrné turbíny mohou vyrobit mnohem více elektřiny, než lidstvo spotřebuje


Čtěte také

 Jiří Zimola

Zimola chce příští rok kandidovat za hnutí členů ČSSD a nestraníků Změna 2020

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola hodlá v krajských volbách v příštím…

před 3 hodinami

Společnost Deutsche Telekom si nárokuje výhradní používání barvy magenta.

Magenta je naše: německý telekom se soudí o barvu s americkou pojišťovnou

Spor o používání barvy magenta se rozhořel mezi Deutsche Telekom a americkou firmou…

před 4 hodinami

Události Studentský vůdce Marcel Hájek

Bez svazáků by se revoluce nepovedla, tvrdí studentský vůdce Marcel Hájek

Rodiče začali zahazovat stranické knížky, když jejich děti mlátili policajti, vzpomíná…

před 4 hodinami

Události  Protest proti znečištěnému ovzduší v Teplicích v roce 1989

Jedovatá teplická předehra. Zdevastované ovzduší vyhnalo lidi do ulic už před 17. listopadem

Pár dní před sametovou revolucí se lidé vzbouřili proti extrémně znečištěnému ovzduší,…

před 4 hodinami

Pavel Páral

Turecké školení pro Evropany

Turecko zrovna není v současnosti režimem, který by ve svých nomimálních spojencích…

před 5 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 7 | Průměrné hodnocení: 4.86

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak vzrostou minimální zálohy pro OSVČ v roce 2020?
Prevence před rakovinou existuje
Jak fungují odložené platby
8 čísel o zvýšeném rodičovském příspěvku
EU: V Česku žije nejméně „chudých“ lidí
Auta
V evropských autech budou od roku 2022 povinné černé…
Ve kterém městě vám hrozí největší riziko silniční bitky? A které město má nejhorší zácpy?
Automobilové origami je nejdražší SUV na světě. Stojí sedmkrát víc než Cullinan
Nový rodinný model Mitsubishi spojuje dvě kategorie aut. Moc krásy ale nepobral
Nový Peugeot e-Expert
Hry pro příležitostné hráče