Bitcoin je podvod vhodný leda pro vrahy a dealery, tvrdí šéf JPMorgan

Adam Štěpánek 13. září, 15:10  -  stp
13. září, 15:10

Šéf americké banky JPMorgan Jamie Dimon se tvrdě opřel do bitcoinu. Podle něj jde o podvod, který špatně skončí. Mánii kolem současného strmého růstu kryptoměny přirovnal k tulipánové horečce v Nizozemsku ze 17. století.

Dimon na investorské konferenci v New Yorku předpověděl, že bitcoin nakonec „vybouchne“. Svého zaměstnance, který by s touto kryptoměnou obchodoval, by prý propustil. „Vyhodil bych ho během vteřiny,“ uvedl. „Ze dvou důvodů: zaprvé to je proti našim pravidlům a zadruhé proto, že je hloupý. Obojí je nebezpečné,“ dodal.

Podle Dimona je poslední vývoj kolem bitcoinu srovnatelný s tulipánovou horečkou, při které spekulanti v Nizozemsku v 17. století vyhnali cenu tulipánových cibulí do nesmyslných výšin, než přišel ohromný propad. Dimon soudí, že bitcoin skončí ještě hůř.

Aktuální kurz bitcoinu k dolaru BTCUSD Chart

Generální ředitel JPMorgan tvrdí, že bitcoin nebude moci dlouhodobě existovat zejména proto, že nad ním nebudou moci státy mít dohled, zvláště pokud by nastal nějaký problém.

Stejně jako většina ostatních bankéřů, ani Dimon netuší, na jakou hodnotu může bitcoin vystoupat ještě předtím, než zkolabuje. Podle něj může být alternativou hlavně pro lidi, kteří nemají jiné možnosti. „Pokud jste ze zemí, jako jsou Venezuela, Ekvádor nebo Severní Korea, nebo pokud jste drogový dealer či vrah, tak je pro vás lepší obchodovat v bitcoinech než třeba v amerických dolarech,“ tvrdí Dimon. „Velmi omezený trh pro bitcoin tak existovat může,“ dodává.


Přijde digitální ráj na zemi? Čtěte více


„Je zajímavé, že někdo tak vysoce postavený přišel s tak silným prohlášením,“ okomentoval Dimonova slova Jeffrey Gundlach, zakladatel investiční firmy DoubleLine Capital, podle něhož je bitcoin zranitelný kvůli hrozbě manipulace. „Možná už jsem moc starý, ale já se do této mánie nezapojím,“ říká.

Největší světová kryptoměna vystoupala na začátku září až na téměř pět tisíc dolarů. Od té doby až na jeden menší záchvěv setrvale klesá. Poslední propad zaznamenala právě po úterním Dimonově vyjádření a nyní se drží na 3880 dolarech. Bitcoin v září už citelně zasáhlo rozhodnutí Číny zakázat jednotlivcům a organizacím získávat finance prostřednictvím primární nabídky mincí (ICO), která se používá při vydávání nových kryptoměn.

Tulipánová horečka
Tulipánová horečka propukla v Nizozemsku v 17. století, kdy začalo docházet ke křížení jednotlivých barevných forem tulipánů a brzy poté získali jejich pěstitelé na vážnosti. Na začátku vycházela cena jedné cibule na 1 gulden, ovšem již krátce poté vyletěla na tisíc i více guldenů.

Svého vrcholu dosáhla horečka v letech 1636-1637. V té době už někteří lidé kvůli tulipánovým cibulím prodávali třeba i své domy. Pokud v roce 1624 stála jedna cibule vzácného druhu „Semper Augustus“ 1200 guldenů, v roce 1625 to bylo už tři tisíce guldenů a v roce 1636 dokonce 4600 guldenů, povoz a dvě klisny i s postrojem.

Po zlomu v roce 1637 se lidé dostali do ekonomických problémů. Mnoho obchodníků zbankrotovalo nebo se dostalo do konkursu. Do velkých potíží upadlo celé nizozemské hospodářství. V té době už se objevila řada lidí, kteří šli proti davu a své zisky včas lépe investovali. Jejich výnosy pak přesahovaly i tisíc procent, zatímco ztráty těch, kteří pokračovali, dosahovaly i devadesáti procent.

Zdroj: Wikipedia

Čtěte také:

Burger King má vlastní kryptoměnu. Další velké firmy mohou následovat

Alternativní platidla: deset a jeden způsob, jak být na mizině

Komentář: Kryptoměny, útěk ze světa dospělých


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 3 | Průměrné hodnocení: 3.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít