Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Technologie ARISTON pomohou v Grónsku rozkrýt globální oteplování

Společnost Ariston zůstává věrná svému cíli přinášet pohodlí každému a oznámila úspěšné…

Jak si připomenout 100. výročí založení Československé republiky? Svatováclavským dukátem!

Právě dnes slavíme snad nejvýznamnější výročí, jaké naše republika dosud zažila. Je jím…

Zbrojaři mají pomocníka na ministerstvu obrany. Už čtvrtý rok

Firmám podává pomocnou ruku odboru průmyslové spolupráce. Jeho úkolem je, aby se české…

Aféry a slabé politické krytí. Proč odcházeli šéfové ČEZ?

David Tramba 13. května 2017, 06:00  -  David Tramba
13. května 2017, 06:00

Příliš mnoho afér nebo nedostatek lobbistického a politického krytí. To jsou hlavní příčiny pádů generálních ředitelů společnosti ČEZ. Za 25 let od vzniku akciové společnosti ČEZ se jich ve funkci vystřídalo osm. Nejslabší kusy přežily ve funkci jen pár měsíců. Nejvyšší „životnost" měl naopak Martin Roman, který se v ředitelském křesle udržel sedm a půl roku.

Pozoruhodné je, že nikdo zatím neskončil jen proto, že mu doběhlo funkční období a dále už pokračovat nechtěl, případně že jej dozorčí rada nepotvrdila znovu ve funkci. Pojďme si ve stručnosti připomenout, za jakých okolností končili bývalí šéfové ČEZ.

Jan Vacík

Pokud ČEZ prožil skutečné „období temna“, tak to bylo v letech 1998 až 2000. S touto dobou jsou spjaty časté výměny nepříliš schopných šéfů, nekompetentní zásahy politiků z vládnoucí ČSSD, neschopnost dokončit výstavbu prvních dvou bloků jaderné elektrárny Temelín i padající zisky. Zatímco v roce 1996 vydělal ČEZ téměř osm miliard korun, o tři roky později to byly už jen dvě miliardy.

Mezi šéfy, kteří vedli ČEZ v temném období, patřili generální ředitel ČEZ Jan Vacík a výrobní ředitel Jan Krenk. Ti se „proslavili“ hlavně tím, že na konci roku 1998 podepsali smlouvu o odběru uhlí z Mostecké uhelné, která nebyla z pohledu ČEZ vůbec výhodná. Na jejím základě musel ČEZ později vyplatit Mostecké uhelné smluvní pokutu 457 milionů korun. Případ měl na podzim roku 2002 pikantní dohru. Manažeři Vacík a Krenk nastoupili do vedení skupiny Appian Group, která Mosteckou uhelnou v té době vlastnila.

Theodor Dvořák

Dalším reprezentantem „období temna“ společnosti ČEZ je Theodor Dvořák, znojemský šíbr s vazbami na ČSSD. Právě sociálnědemokratický ministr financí Ivo Svoboda jej vyslal v roce 1999 do představenstva ČEZ a o rok později se Dvořák stal na půl roku předsedou představenstva.

Jak pamětníci vzpomínají, byly to divoké časy. Top manažeři ČEZ tehdy vedli boj mezi sebou za použití všech dostupných prostředků. Po centrále ČEZ například kolovala nahrávka, na které jeden z nejvýše postavených mužů firmy dovádí ve veřejném domě s prostitutkami. Dvořákovo další působení v elektrárenském podniku se stalo neudržitelným.

Theodor Dvořák se podobně jako jiní bývalí šéfové po odchodu z ČEZ v českém byznysu neztratil. V minulém desetiletí patřil do skupiny lobbistů, kteří hájili zájmy výrobce stíhaček Gripen. Aktivně se též účastnil „solárního boomu“ na domovské jižní Moravě. Mimochodem dodnes je šéfem společnosti Brno Solar Park, pod kterou spadá 21 megawattů výkonu v areálu brněnského letiště.

Jaroslav Míl

Muž s pověstí neřízené střely vydržel v ředitelském křesle něco přes tři roky. V létě roku 2000 dosadil Jaroslava Míla do ČEZ ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. Ten musel doslova uprosit britský podnik International Power, aby tehdejšího ředitele Elektráren Opatovice uvolnil z funkce.

Z dnešního pohledu je Míl docela schopným šéfem, který se může chlubit řadou úspěchů. Jenže mu chybělo politické a lobbistické krytí. Opovrhoval lobbisty a PR agenturami, což se mu vymstilo. Jak Míl uvedl ve starším rozhovoru s autorem článku, jistý vysoký státní úředník jej tři měsíce před odvoláním „přátelsky“ varoval, že bude sesazen z funkce. Byl totiž málo poslušný.

ČEZ pod Mílovým vedením „měl tu drzost“ přihlásit se do privatizace dvou producentů hnědého uhlí - Severočeských dolů a Sokolovské uhelné. Jenže představitelé tehdejší vlády premiéra Vladimíra Špidly, jmenovitě hlavně ministr vnitra Stanislav Gross a ministr průmyslu Milan Urban, preferovali jiné uchazeče. Severočeské doly měl získat Appian Group, zatímco Sokolovskou uhelnou měli přislíbenou top manažeři v čele s Františkem Štěpánkem.

Právě tento krok byl hlavním motivem k Mílovu odvolání z funkce v říjnu roku 2003. V médiích se hovořilo také o vyšetřování údajně předražené stavby nového pražského sídla společnosti ČEZ, kdy prý měla společnosti vzniknout škoda v řádu desítek milionů korun. Tato zřejmě vykonstruovaná kauza vyzněla do ztracena.

Martin Roman

Rekord v přežití na nejvyšším manažerském postu ve společnosti ČEZ dodnes drží Martin Roman. Největší energetickou skupinu vedl sedm a půl roku. Ze své funkce mohl odejít důstojně a včas, ale vhodnou chvíli promeškal.

Předání funkce svému nejbližšímu spolupracovníkovi Danielu Benešovi chystal Roman již od konce roku 2010. „Jako myšlenku jsem to prvně slyšel od Martina Romana vdobě, kdy začal přemýšlet otom, že by chtěl odejít. Oznámil mi, že by chtěl skončit v exekutivním vedení firmy, a zeptal se mne, jestli bych chtěl pokračovat po něm,“ uvedl později Beneš.

Na jaře roku 2011 již o chystané výměně věděli výše postavení manažeři ČEZ a předání funkce bylo jen otázkou času. Tu správnou chvíli však Roman nevyužil. Své funkce opouštěl až pod tlakem ve chvíli, kdy média začala do detailu rozebírat jeho podezřelé vazby a transakce.

Zásadní dopady měla zjištění ohledně utajeného Romanova podílu v plzeňské Škodovce. Situace byla o to pikantnější, že pod plzeňský Škoda Holding patřil výrobce turbín Škoda Power, který za Romanovy éry získal od ČEZ zakázky v hodnotě přes 26 miliard korun.

Když k tomu přičteme pořízení solárních elektráren od firem s nejasnou vlastnickou strukturou, podezřelé obchody s Energetickým a průmyslovým holdingem, ztrátové investice v zahraničí či Romanovo zbohatnutí na opčním akciovém programu, tak je jasné, že těch afér bylo už příliš. Martin Roman musel v polovině září 2011 rezignovat.

Odcházel sice s velkou ostudou, ale nikoli jako poražený. Na následující dva roky se stal předsedou dozorčí rady ČEZ ajeho přítel a „muž číslo dvě' Daniel Beneš převzal s požehnáním pravicové vlády Petra Nečase nejvyšší manažerský post.

Generální ředitelé ČEZ
říjen 1992 – leden 1998 Petr Karas
leden 1998 – leden 1999 Jan Vacík
leden – prosinec 1999 Milan Černý
prosinec 1999 – duben 2000 Stanislav Svoboda
prosinec 1999 – červenec 2000 Theodor Dvořák*
červenec 2000 – říjen 2003 Jaroslav Míl
duben 2004 – září 2011 Martin Roman
od září 2011 Daniel Beneš

* Pouze v pozici předsedy představenstva

ČEZ couvá z problémových trhů i z uhlí. Přečtěte si více

O ČEZ dále čtěte:

Fantomas se zlobí. Beneš provádí v ČEZ čistky

Turecké starosti ČEZ: elektrárna Egemer prodělala přes tři miliardy

ČEZ do roku 2035 odstaví více než polovinu uhelných zdrojůSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Svátek Všech Svatých a Dušičky, aneb proč to není státní svátek?
Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích?
Ropa se na 100 dolarů možná ani podívat nemusí
Test: víte, jaká doba se vám bude počítat do důchodu?
Účty za elektřinu narostou o stovky až tisíce korun. Záleží na tom, zda jen svítíte nebo i topíte
Auta
BMW X7 se začíná odhalovat. Design mnichovského Range…
Co způsobil filtr pevných částic u Fabie 1.0 TSI? Nižší točivý moment a nepatrně horší dynamiku
Vyberte nejlepší auta roku 2019 a vyhrajte ceny za 200 000 Kč
Retro: Za volantem FSO Polonez 1.5 (1988)
Ford Kuga 1.5 EcoBoost ST-Line v dlouhodobém testu: čtyřkolku nemá, ale umí česky
Technologie
Google znovu řeší pirátství obrázků. Do vyhledávače přidá jména autorů
Nové čtyřjádrové APU Ryzen za nižší cenu? HP má v počítačích model 2100GE s 35W TDP
Další nález backdorů v serverech vyrobených v Číně: štěnice v portu síťové karty
Noční můra všech paranoiků je tady. Facebook uvádí domácí kameru
Nebankovní půjčky smí poskytovat pouze 85 firem
Hry pro příležitostné hráče