Aero zahájilo výrobu letounů L-39NG. První bude hotov na konci roku 2019 - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Aero zahájilo výrobu letounů L-39NG. První bude hotov na konci roku 2019

, čtk,
Aero zahájilo výrobu letounů L-39NG. První bude hotov na konci roku 2019
Zdroj: ČTK

Aero Vodochody zahájilo v uplynulých týdnech výrobu nových cvičných letounů L-39NG, zatím postaví čtyři. První z nich by měl být hotov včetně certifikace na konci roku 2019 a bude sloužit jako letový prototyp, další dva pak jsou určeny pro zátěžové a únavové zkoušky a čtvrtý letoun už by měl být dodán prvnímu zákazníkovi.

Nová generace letounu L-39 známého jako Albatros je projektem Aera Vodochody a společnosti Omnipol. První dodávky zákazníkům mají začít v roce 2020. „Po celém světě je stále ještě na 60 uživatelů letounů L-39, zhruba 600 těchto strojů je stále v provozu. Tyto starší stroje bude potřeba postupně nahradit novými, proto věříme, že nová generace L-39 má velký potenciál uspět na trhu,“ uvedl president Aera Giuseppe Giordo.

Nová generace letounu by měla mít nízké provozní náklady, moderní avioniku, nově vyvinutý motor a další vylepšení. Na letoun je možné připevnit i výzbroj. Nyní je ve výrobě zhruba 800 nových dílů, dalších 800 dílů L-39NG je převzato z původního Albatrosu.

„V současnosti intenzivně jednáme s potenciálními zákazníky. Vážný zájem má hned několik zemí z řad stávajících uživatelů L-39, ale i dalších zemí, které v příštích letech čeká nezbytná generační obměna letky cvičných proudových letounů,“ uvedl Giordo.

Největší český výrobce letadel dosud zkonstruoval kolem 3000 letounů L-39, projekt L-39NG byl zahájen v červnu 2015 formálním spuštěním konstrukčních prací na konceptu letadla. Česká exportní banka (ČEB) půjčí Aeru na vývoj nové generace cvičného letounu 320 milionů korun.

Aero Vodochody
Aero Vodochody Aerospace je největším leteckým výrobcem v Česku. Mezi vývojové priority firmy patří také nová generace cvičného letounu L-39. Společnost také zajišťuje armádě servis pro letouny L-159 a L-39. První letoun L-159 Aero vyrobilo v roce 1997.

Chceme se vrátit do Egypta. Přečtěte si rozhovor s ředitelem Aera Vodochody

 Ředitel Aera Vodochody Giuseppe Giordo

Přečtěte si také:

Exportní banka půjčí Aeru stamiliony na vývoj letounu nové generace L-39NG

Nová doba letová. O česká letadla je zase zájem

Czech Sport Aircraft vyrobil 600. letadlo. Půlka z nich létá v USA

Aero Vodochody bude vyrábět kokpity pro vrtulníky Sikorsky i v budoucnu


Ohodnoťte tento článek
Diskuze