Teď ještě legionářské pomníky v Rusku, pane Novotný - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Teď ještě legionářské pomníky v Rusku, pane Novotný

,
Teď ještě legionářské pomníky v Rusku, pane Novotný
Zdroj: Euro

Objevil se někdo, s kým si ruská ambasáda a její přisluhovači v Česku neví rady. Co by se stalo, kdyby se právě řeporyjský starosta Pavel Novotný začal angažovat v obnově pomníků československých legionářů v Rusku?

V posledních dnech, kdy graduje odpor Moskvy k záměru postavit v pražských Řeporyjích památník padlým vojákům z jednotek Andreje Vlasova, kteří pomohli na jaře 1945 osvobodit Prahu, jsem si vzpomněl na jiné pomníky. Na zanedbané či záměrně zdevastované monumenty připomínající stovky a stovky zabitých československých legionářů v Rusku, kteří tam před sto lety nechali velmi výrazný otisk.

Souhlasíte s nápadem postavit v Praze pomník vlasovcům?

Ostatně nejlíp by o tom mohli povídat zástupci ministerstva obrany či spolků. Stejně jako kdysi se Moskvě ani nyní nehodí připomínat oběti československých legionářů, jejichž odkaz je základním stavebním kamenem Armády ČR.

Na Rusi už sice na první pohled nepanuje tak ostrá atmosféra jako přesně před sto lety, kdy bolševici chtěli legionáře zmasakrovat za každou cenu. Rusko ale stále jejich činy tutlá, zatajuje či o nich rovnou lže, a když přijde řeč na obnovu nebo záchranu pomníků, Moskva a její regionální úředníci se mění v němou hradbu.

A teď si jen představte, že by se do téhle situace s razancí a sympatickou tvrdohlavostí vřítil řeporyjský starosta Pavel Novotný. Že by prostě bez servítek pojmenoval nedobytnost a nečinnost ruských úřadů ve věci legionářských pomníků. Že by naplno řekl, proč Praha investuje do pomníků sovětských vojáků na svém území desítky a desítky milionu korun, zatímco Rusko na legionářské pomníčky nedává téměř nic.

Sledujte vystoupení Pavla Novotného v ruské televizi:

Z hlediska dlouhodobé diplomacie by samozřejmě taková strategie asi příliš úspěšná nebyla. Rusové by se ještě víc zahrabali ve své pozici mrtvého brouka. A jestliže teď s českými delegacemi nemluví a na domluvená jednání buď nechodí, nebo na ně posílají nízko postavené úředníky bez jakékoliv pravomoci, nejednali by s Čechy ani dál.

Tohle hypotetické nasazení Pavla Novotného by ale jeden efekt mělo. Alespoň by naplno vyhřezlo, jak moc je památka legionářů, tak zásadní pro naši svrchovanost a zdravý český patriotismus, pro Moskvu nesnesitelná.

Čtěte další texty Ondřeje Stratilíka

Sledujte rozhovor s Pavlem Novotným: