Přežije digitální měna libra? - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Přežije digitální měna libra?

,
Přežije digitální měna libra?
Zdroj: Mladá fronta

Od loňského července, kdy Asociace Libra v čele se sociální sítí Facebook ohlásila projekt vlastní digitální měny, se o libře ve veřejném diskurzu téměř přestalo mluvit. Pozornost vzbuzují hlavně zprávy, že konsorcium, které mělo projekt spravovat, opouštějí další členové, nedávno platební společnosti MasterCard, Visa či PayPal, naposledy i telefonní operátor Vodafone kvůli netransparentnosti sociální sítě při přípravě projektu.

Nicméně v komunitě centrálních bankéřů vzbudil projekt nebývalý rozruch, protože zpochybnil fungování řady zásadních principů bankovnictví, především toho, kdo bude mít v budoucnu vliv na tvorbu peněz, kterou dosud obstarávaly centrální banky ve spolupráci s komerčními bankami. Šéf americké centrální banky Jerome Powell se dokonce v úterý nechal na výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů slyšet, že libra v komunitě centrálních bankéřů „vznítila opravdovou rozbušku“.

V současném finančním systému poskytují banky úvěry, vůči nimž drží u centrálních bank jen zlomek rezerv (tzv. bankovnictví částečných rezerv). Těmito úvěry fakticky vytvářejí peníze, které ve velké míře reagují na potřeby ekonomiky. Nicméně, jak upozorňuje bývalý vysoký úředník Bank of England John Nugée, který v současnosti působí v OMFIF, tak pokud začne libra hrát významnější roli při platbách, odplyne velká část bankovních depozit na účty digitální měny, jelikož každá libra má být stoprocentně krytá košem měn v čele s dolarem.

Tento fakt bude mít velký vliv na proces tvorby peněz, jelikož z hlediska bank se výrazně zredukuje strana pasiv, takže banky budou muset zareagovat na straně aktiv faktickým snížením objemu úvěrů, který poskytují do ekonomiky. Fungování libry by tak podle Nugéého „zcela jistě způsobilo velkou úvěrovou kontrakci“. Je jasné, že pro ekonomiku by to nebyla nejlepší zpráva. Centrální bankéři proto výrazně posílili svá pracoviště, která se zabývají rolí digitálních měn.


Guvernér francouzské centrální banky: Kryptoměny ano, ale jen v rukou státu

Šéf francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau

Druhou hlavní otázkou jsou výnosy, které bude mít konsorcium vedení Facebookem z provozování digitální měny. Zatím ohlásilo, že nebude poskytovat úvěry či kontokorenty, jejichž úrokový výnos je hlavním příjmem tradičních bank (libra by se totiž sama stala bankou, a musela by se podřídit bankovní regulaci, o což nemá zájem). Platební služby poskytované Facebookem, respektive dceřinou společností Calibra, respektive Asociací Libra, proto budou muset být nějakým způsobem zpoplatněny.

Elektronická efektivita plateb tak bude zatížena poplatky, které ve finále zaplatí zákazník. Leccos naznačují důvody odchodu společnosti MasterCard, jejíž šéf Ajay Banga kritizoval záměr Facebooku skladovat měnu pouze ve vlastní peněžence, či neochotu podřídit se regulaci.

Určitý model, jak by Libra mohla generovat výnosy, načrtl loni exguvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Konsorcium by vydělávalo na investování koše měn, které budou stoprocentně krýt libru, na finančních trzích.

Libra je ještě nehotový projekt, o němž zatím jasnou představu mají nejen bankéři, ale samotní tvůrci z Facebooku. Šéf Banky pro mezinárodní platby Agustín Carstens například nedávno uvedl, že není jasné ani, zda uživatel libry bude jednoduše držet podíl na měnovém portfoliu, kterého digitální měnu bude krýt, nebo to bude ošetřeno jiným smluvním vztahem.

Obrovské novum je i to, že libra je měnovou jednotkou, která není národní a nemá národního regulátora. Má být vlastněna a provozována privátními technologickými firmami, které příliš nechtějí dodržovat pravidla klasických peněz (například požadavek KYC – know your customer).

Nicméně i když neuspěje konkrétně libra, možnost vyvíjet a provozovat digitální měnu tu už existuje a technologické firmy se jí budou dál zabývat. Vědí, že tvorba peněz s sebou vždy nesla obrovskou moc.

Z rubriky Kryptoměny dále čtěte:

Kryptoměny i soukromé půjčky. Rok 2020 bude letopočtem „odvážných“ investorů

Kryptoskandál ze Švýcarska se rozjasňuje. Envion podvedl 37 tisíc důvěřivců

Rusové dluží za elektřinu skoro 300 miliard. Účty má pohlídat blockchain

Čína se obává nástupu libry od Facebooku. Chystá vlastní kryptoměnu

Jak ochránit kryptoměny? Antivir, 2FA a hardwarová peněženka jsou základ

Exmanažer PPF Bodlák staví s čínským miliardářem a německým bankéřem první kryptobanku na světě