Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

V Mánesu se budou dražit díla Kokoschky, Zrzavého a Špillara

Sběratelé českého umění mají další šanci rozšířit své sbírky o jedinečná díla. Galerie…

Jak vybrat správný firemní dluhopis?

Úroky na spořících účtech v dnešní době klesají tak závratnou rychlostí, že každý, kdo si…

Tipface – sociální síť pro sázkaře

Při zahájení MS 2019 v hokeji, které se odehrává na Slovensku, byl spuštěn velmi…

Brífink Jana Novotného
Brífink Jana Novotného
Autor: Euro.cz

Most je Česko!

Jan Novotný 30. ledna, 12:00  -  Jan Novotný
Brífink Jana Novotného
Brífink Jana Novotného
Autor: Euro.cz
30. ledna, 12:00

Česká televize uvádí neobyčejný seriál o jednom netolerantním městě, v němž tak trochu žijeme my všichni.

Most je nové město, které se nepovedlo. Ze starého sudetského Brüx jsme vyhnali Němce, kterých jsme se báli. A do chánovských paneláků pak nastěhovali Romy, na kterých si konečně můžeme léčit své komplexy.

Původní historické město zmizelo pod rypadly a zbyl jen pozdně gotický kostel. Ten se ale musel přestěhovat za čtyřproudovou silnici na periférii. A v centru nově postaveného socialistického města vznikl novodobý chrám - obchodní středisko Prior. Zatímco kostel na novém místě otočili špatným směrem, u šedivé obchodní krabice už nejsou směry důležité. Jestli je dobře postavená, nejde poznat.

Ani hlavní postavy seriálu Most! jen tak neprokouknete. Rasisti, lemplové a alkoholici tady mají i svou lidskou tvář. Nejde hned poznat, jestli jsou špatní nebo dobří. Seriál tím dává najevo, jak je vlastně v takovém prostředí snadné propadnout na dno společnosti a jako posledního stébla se chytit nenávistné ideologie, která se hned vedle půllitru stane vaším jediným přítelem.

Příjemně ztracený není v postavách jen divák. Ve svém životě se hledají i sami hrdinové. Homofobní a rasistický majitel Severky Eda si není jistý, jestli je na holky nebo na kluky. Pavel alias Dáša se sžívá s novým pohlavím. Bezejmenný falešný farář se potácí někde mezi knězem a pobožným ochlastou. A hlavní hrdina Luďan vlastně tak obecně neví, na co by se hodil. Na popeláře, závodníka nebo snad vymahače dluhů?

Reálné karikatury

Most! vypráví příběh současné české společnosti skrze uvěřitelné postavy, v nichž může kdekdo poznat svého souseda, spolužáka, nebo dokonce i sám sebe. Jsou to reálné karikatury.

Jde o ryzí veřejnoprávní seriál, i když to možná kvůli častým vulgaritám nebo ostrým scénkám tak nevypadá. Veřejnoprávnost z něj neteče jako u jiných méně zdařilých děl. Je naopak rafinovaně skrytá, a přesto je možné z ní udělat přednost celého děje. K tomu pomáhá genius loci. V Česku existuje jen málo míst, kde by se veřejnoprávnost nemusela do děje složitě domýšlet, ale kde to jde tak nějak samo.

Most! je komedie, ale když se u ní smějete, zároveň i přemýšlíte. Je to ten druh smíchu, na jehož konci se ústa rychle vrátí do původní polohy a vy zůstanete chvíli zírat nepřítomným pohledem.

Priority jsou jasné

Hlavní hrdina seriálu, lůzr Luďan v podání brilantního Martina Hofmanna, žije v barabizně, kde záchod není připevněný k podlaze a dolní byt od smrti rodičů nikdo neuklízel. V sousední polorozpadlé garáži se přitom blýská zachovalé červené BMW, se kterým Luďan jezdí závody, když nemá na splátky dluhů. Priority jsou jasné.

Při dojemném opileckém rozhovoru se synkem Tondou (skvělým a neokoukaným Filipem Františkem Červenkou) mu Luďan ukazuje cestu ven z mosteckého marastu. A tou je vzdělání. Jenže i když jste o parník inteligentnější než vaši rodiče, pořád žijete jen v téhle díře. Automaticky jdete na učňák. Když se pak dáte k náckům, nikdo už se nediví. A tak neustále dokola. Šance, že se z toho nějaká generace vysvobodí, je v Česku podle dat OECD nejhorší v celém vyspělém světě. A tak seriálovému Tondovi musí pomoct v cestě za lepším vzděláním náhoda.

Z celého seriálu nakonec vychází nejlépe romský popelář Franta, který je podle svých slov „domestikovaný”, protože se paktuje s gádži. Napětí a nepochopení, které na severu Čech panuje mezi oběma etniky, seriál šikovně zesměšňuje. „Vy jste všichni extremisti,” obhajuje Luďan před Frantou synovo skinheadské období. A nakonec se dobrovolně stane koordinátorem neexistující organizace Snědá tíseň, která má Romům zajistit lepší život.

Dyť se odlišuje!

Vedle rasismu Most! zesměšňuje vlastně jakoukoli netoleranci, kterou je současné Česko tak posedlé. Utahuje si z homofobů i z elitářů. Vrcholem je scéna Tondovy matky, která se zděsí z toho, že syna přijali na gymnázium. „Co tady sakra bude ten kluk dělat, když se takhle odlišuje?! Dyť se na nás budou koukat skrz prsty!”

Seriál se těší obrovské popularitě. Na iVysilani.cz má první díl neuvěřitelných 1,5 milionu zhlédnutí. Statisíce lidí ho sledují každé pondělí v televizi. Je to přitom nelichotivé zrcadlo současného Česka. Ale čeští diváci si už tradičně libují v tom, když se můžou zasmát sami sobě.


Čtěte také

Události  Ropovod Družba

Rusko a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba, ropa poteče v červnu

Ruský provozovatel ropovodů Transněfť se dohodl s Běloruskem na technickém plánu…

před 3 hodinami

 Dan Ťok

Exministři Ťok a Nováková míří na velvyslanecké posty

Bývalí ministři Dan Ťok a Marta Nováková (oba za ANO) mají zájem o působení v českých…

před 4 hodinami

Události Dispečink, ilustrační foto

Dvě pětiny Čechů se v práci neobejdou bez internetu, nejvíce v Praze

Více než dvě pětiny Čechů (43 procent) jsou při své práci závislé na internetu. Dalších 2…

před 4 hodinami

 Superb iV

Škoda představila Superb plug-in hybrid a elektrické Citigo

Škoda Auto představila elektrické Citigoe iV a plug-in hybridní Superb iV. Kromě toho…

před 5 hodinami

Události Vizualizace komunikace samořídících vozů

Studie: Vzájemná komunikace samořídících vozů zrychlí provoz až o třetinu

Spolupráce samořídících vozů může zrychlit provoz na víceproudých silnicích až o 35…

před 5 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 52 | Průměrné hodnocení: 3.67

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Mobilní platby jsou nedílnou součásti fenoménu digitálního parkování. Jejich využití roste
Volby do Evropského parlamentu: kdy budou výsledky
K čemu je dobré vědět devizový kurz ČNB?
Co je dobré vědět o odpočtu DPH?
Volby do Evropského parlamentu 2019: kde a kdy volit
Auta
Škoda Superb dostala v rámci faceliftu diodové řasy, více…
Škoda na hokejovém MS vstoupila do elektrické éry. Co nabízí elektrické Citigo a nový Superb iV?
BMW vrací do hry osmiválce: X5 a X7 dostávají rychlé verze M50i
H-D Sportster Custom vs. Moto Guzzi V9 vs. Triumph Bonneville Bobber
Videodojmy: Volkswagen Amarok DoubleCab Dark Label 3.0 TDI 4Motion
Hry pro příležitostné hráče