Komentář: utajené kouzlo složeného úroku - Euro.cz

Přihlášení

Komentář: utajené kouzlo složeného úroku

,
Komentář: utajené kouzlo složeného úroku
Zdroj: CC BY-NC-ND 2.0: mlovitt via Wikimedia

Dokud si neujasníme, do čeho investovat, bude Babiš miliardy rozdávat.

Málokdo soudný pochybuje o tom, že současný půlbilionový schodek státního rozpočtu je potřebný. Není namístě vyčítat vládě, že poskytla velkorysou plošnou podporu živnostníkům, prominula odvody firmám, pomohla těm, kdo pracují na dohodu či nájemcům. Na počátku krize nikdo nevěděl nic. Zpětně je jednoduché to posuzovat.

Problém Česka spočívá jinde, a to v hrubé rozpočtové nekázni posledních let. V letech, kdy česká ekonomika rostla velmi svižně, bobtnaly výdaje státního rozpočtu ještě svižněji. A prudký růst platů státních zaměstnanců nebyl vyvážen redukcí úředníků ani se nárůst veřejných výdajů nepromítl v investicích. Z těch let máme nulu rezerv.

Demografická křivka Česka je přitom neúprosná. Svět nebude za dvacet let ve všem radikálně jiný a leccos se dá odhadnout. Není třeba moc pravděpodobné, že do Česka budou proudit statisíce mladých Němců, aby nám dodali kvalifikovanou pracovní sílu, která by pomáhala zvyšovat produktivitu a plnit odvody státní kasu. Naopak populace bude stárnout. A pracující populace bude financovat stárnoucí populaci. A stárnoucí populace bude dostávat od státu méně peněz, nebo si budeme muset půjčovat.

Inspirovat se přitom můžeme u sousedů. Němci ze záchranného balíku 130 miliard eur celkem 50 miliard věnují na výzkum elektromobility, kvantových počítačů či vodíkových technologií a větrné energie. My si v rozpočtu můžeme dělat „rozpočtových rezerv“, kolik chceme, ale dokud si neujasníme, na co je vydáme, tak je premiér Andrej Babiš před volbami „přesune na voliče“. A my se s nimi můžeme rozloučit.

Ekonom John Maynard Keynes v eseji Ekonomické možnosti našich vnoučat uvádí zajímavý příklad, kdy anglická královna Alžběta investovala na konci 16. století 40 tisíc liber do společnosti Levanta a následně Východoindické společnosti. Tato částka se shodou okolností v Keynesově době rovnala celkovým zahraničním investicím Spojeného království.

To neznamená, že bychom dnes měli investovat rovnou do SpaceX nebo Alphabetu, stačí masivně podpořit univerzity i výzkum samotných firem, které jsou v Česku činorodé.

„Kouzlo složeného úroku“ za nás pak udělá další práci a budoucí výnosy budeme moci využít mimo jiné třeba na ty důchody.

Diskuze