Jestli se rozzlobíme, budeme hloupí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jestli se rozzlobíme, budeme hloupí

,
Jestli se rozzlobíme, budeme hloupí

Věk pro odchod do penze tahle vláda zvyšovat nebude. Nic jiného se čekat nedalo a důvod to má jediný. Je to nepopulární. Ministryně Jana „Venezuela“ Maláčová v překladu do srozumitelného jazyka prohlásila, že tahle vláda chce jít směrem, kdy bude penze krmit z vyšších daní. Mnohem vyšších, než si kdo dovede představit.

Je to celkem jednoduchý propočet. Podle šéfky Národní rozpočtové rady bude penzijní systém za třicet až čtyřicet let v současné podobě a bez zvýšení důchodového věku generovat deficit ve výši zhruba čtyř procent HDP. Je to úplně jednoduchá matematika. Stárnutí populace je dané a na jednoho důchodce ubude ekonomicky aktivních osob. To nikdo zpochybnit nedokáže.

Pak máme tři možnosti. Zvedat věk odchodu do penze a udržet úroveň důchodů v poměru ke mzdám a nepřipustit ožebračení penzistů. Nebo mohu věk ponechat a snížit poměr důchodů ke mzdám, tedy pomaleji valorizovat. To Maláčová rovněž odmítla a chce penze držet na čtyřiceti procentech ke mzdám. Zbývá možnost zvýšit daně. Tomu naše ministryně práce říká „najít nové zdroje“.

A jsme doma. K pokrytí tohoto schodku by bylo třeba zvednout zdanění příjmů na více než dvojnásobek, nebo odvody na důchodové pojištění zhruba o polovinu. Nebo zvyšovat jiné daně, aby to nebylo na příjmech lidí na první pohled vidět, ale že to zaplatí třeba ve vyšších cenách zboží a služeb či jinou podobnou cestou. Nikdo jiný to prostě platit nebude.


Vypočtěte si výši důchodu:

Důchodová kalkulačka 2019 – výpočet výše důchodu

 Mzdová kalkulačka 2017


Taky si můžeme napůjčovat, protože náš státní dluh je nízký a jak říkal Jiří Paroubek, státní dluhy se neplatí. Pak sice zbankrotujeme jako Řecko a jako Řekové dramaticky zchudneme, ale to bude určitě až v době, kdy bude Maláčová dávno v penzi. A hlavně po těch nejbližších volbách.

Nečasova vláda se voleb nebála a schválila zákon, který navyšoval důchodový věk průběžně, tak aby odpovídal věku dožití. Bylo to chytré, protože to odstranilo do budoucna to nepopulární rozhodnutí. A sociální demokracie se za to strašně zlobila. Sobotkova vláda za aktivní účasti ministra financí Andreje Babiše hned po svém nástupu opatření mimořádně hloupě zrušila. A v této hlouposti nová levicová vláda pevně a odhodlaně setrvává.

Čtěte další texty Pavla Párala

Ohodnoťte tento článek
Diskuze