Česko-izraelská veselohra se švédskými kulisami - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Česko-izraelská veselohra se švédskými kulisami

,
Česko-izraelská veselohra se švédskými kulisami
Zdroj: Euro

Že si česká armáda pořídí mobilní izraelské radary, bylo zjevné dlouho dopředu. Jenže ani tenhle čtyřmiliardový nákup nezvládlo ministerstvo obrany na úrovni a hlavně čistě.

Zaprvé je třeba upozornit, že izraelské technologie ELM 2084 MMR patří k tomu nejlepšímu, co mohla česká protivzdušná obrana dostat. A schválený prodej dokazuje, že Praha je pro Jeruzalém věrohodným a důležitým partnerem. Vojsko tak bude moct konečně odpojit desítky let staré sovětské radary připomínající spíš exponát technického muzea.

Ovšem průběh nákupu dobře dokresluje, do jakého rozkladu se armádní vyzbrojování dostalo za poslední roky. Co se dalo udělat velmi rychle – prostě se už loni či předloni domluvit s izraelskou vládou a radary pořídit jako potřebný vojenský materiál prostřednictvím výjimky ze zákona stejně jako to úředníci Martina Stropnického dělají třeba při nákupu tatrovek – skončilo tradiční východoevropskou kovbojkou.

Obrana prohlásila, že chce radary nakoupit mezivládní dohodou, oslovila několik zemí a od loňského léta se tvářila, že probíhá jakási soutěž mezi francouzským, izraelským a švédským systémem. Pokud měl někdo pocit, že se skutečně soutěží, z omylu jej vyvedlo samo ministerstvo. Loni v prosinci oznámilo, že švédská nabídka nevyhověla, protože ji nezastřešila vláda ve Stockholmu.

Jak to bylo s cenou izraelských radarů?

Kauza MADR: Stropnický neřešil cenu, radary budou o 600 milionů dražší

 Mobilní radar MADR

Jasně, uvěřitelný důvod. Ovšem měl přijít už loni v srpnu, kdy výběrová komise rozlepila obálky a začala všechny tři nabídky srovnávat. Už tehdy bylo jasné, že takovou vládní podporu, jakou žádá Praha, švédská firma Saab pro své řešení nezíská. A proč tedy to následující čtyřměsíční otálení? Vyloučit Saab hned v srpnu prostě nešlo. Hru na tendr se třemi nabídkami muselo ministerstvo obrany dohrát do konce. Tedy do slavnostního prohlášení, že Izrael zvítězil.

Jeruzalém si díky tomu potvrdil, že stará láska s Českem nezrezavěla, Praha se zase může spolehnout, že je to jen začátek spolupráce s jedním z nejvyspělejších obranných průmyslů na světě. Jen zatahovat do tohohle randění Stockholm i Paříž bylo zbytečné. I když se francouzská firma Thales i Saab s výsledkem očividně smířily, pocitu užitečného blbce se nezbaví. Což se může za pár let vymstít.

A že by se do budoucna na téhle praxi něco změnilo? Těžko. Prosakující informace z aktuálního průběhu nákupu víceúčelových vrtulníků příliš optimisticky nevypadají. Ale o tom zase někdy příště.

Některé plánované nákupy bude muset armáda oželet. Přečtěte si více

Obrněné vozidlo Pandur

O české armádě dále čtěte:

Česko se chce napřesrok zapojit do posílení NATO na východě

Sdílejme vojenská letadla, navrhuje Česku Německo

USA chtějí Česku prodat starší děla. Armáda to zvažuje

Škodovka chce do armády. Její Kodiaq vyzve landrover i toyotu

Potvrzeno. Česká armáda příští rok odejde ze Sinaje