Uragán z východu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Uragán z východu

, Alan Babický,
Uragán z východu
Zdroj: Euro.cz

Páté klání skončilo vítězstvím družstva z východního břehu Vltavy

Každá slavná tradice má svůj začátek. Počátek historie naší vrcholné a nejkvalitněji obsazené týmové soutěže v golfu, utkání Východ-Západ, se začal psát před pěti lety za mlžného pátečního rána v jihočeské Bechyni. Přátelský dvoudenní souboj dvou družstev, které není zatížené ani bojem o body do žebříčku, ani bojem o handicap, či reprezentační nominaci, slibuje vždy zajímavé výkony.
Nejlepší hráči republiky jsou do družstev nominováni podle umístění na žebříčku ČGF. Ona pomyslná čára dělící naši vlast na „východ“ a „západ“ až do minulého ročníku, hraného v Cihelnách u Karlových Varů, procházela těsně u Prahy tak, že Motol byl východ a Karlštejn už západ. Po čtyřech vítězstvích východu rozhodl soutěžní výbor před konáním letošního ročníku, že pomyslná hranice bude tvořena tokem řeky Vltavy. Cílem bylo podle oficiálního vyjádření výboru zajistit, aby se družstva více vyrovnala a utkání zdramatizovalo.
Loňský ročník se hrál poprvé v historii klání na osmnáctijamkovém hřišti a byla to pro hráče změna velice příjemná. Hrát jednu devítku osmkrát za dva a půl dne je svým způsobem náročné. Letos se od osmnáctijamkového přešlo opět na devítku – o víkendu 12.-13. října se obě družstva sešla na kvalitním a v Česku svým designem dost atypickém hřišti ve Slavkově u Brna.
Další výraznou změnou pro letošní ročník bylo omezení horní věkové hranice pro účast. Zatímco v prvních čtyřech ročnících se hledělo pouze na výkonnost, a tedy na umístění na žebříčku ČGF, pátého ročníku se nemohl zúčastnit žádný hráč starší 25 let. Tato úprava pravidel něco ubrala na „papírové“ kvalitě obou týmů, nicméně dala prostor pro vyniknutí mladých a talentovaných hráčů. Hráči z nejostřílenějších, mistři republiky, vítězové křížkových turnajů a mnohonásobní reprezentanti kalibru Svoboda a Nič tak byli doplnění až na čtyři pět případů o méně známé hráče.
Utkání se hraje podobně jako ostatní vrcholné soutěže družstev: v sobotu dopoledne čtyři foursomy (dva hráči s jedním míčem) jamkovým způsobem, v sobotu odpoledne čtyři fourbally – better bally (lepší výsledek z dvojice na jamce se počítá) na rány a v neděli utkání jednotlivců systémem na rány, což je formát používaný při nejslavnější golfové amatérské soutěži světa – Walker Cupu.
Východ letos reprezentovali Roman Svoboda, Petr Makovský, Petr Leimberger, Jan Klikar, Jiří Holý, Miroslav Rája, Štěpán Havránek, Petr Václav a Marek Růžička. Asistentem kapitána byl Olin Res a kapitánem ostřílený matador Jiří Kodeš. Družstvo Západu tvořili Petr Nič, Vladimír Velenský, Květoslav Strachota, Dominik Hart, Martin Bešta, Pavel Pokorný, Ondřej Lébl, Pavel Máj a Lukáš Tintěra. Asistentem kapitána byl Jaroslav Kunzl, a kapitánem Prokop Sedlák.
Utkání na posvátných pláních pamatujících bitvu u Slavkova bylo zahájeno výstřelem z památného děla. Připomínka slavné bitvy byla doprovodným motivem utkání. Družstva v pátek odpoledne nastoupila k slavnostnímu zahájení a prvnímu tréninkovému kolu. Bořej Urbanský, slovutný moravský kanonýr, naládoval a roli vrchního střelmistra a plukovníka francouzské armády stylově přebral Philippe Rucheton, který je náměstkem generálního ředitele Komerční banky, hlavního finančního podpůrce turnaje. Utkání mohlo začít.
Ten víkend podzimní počasí nepřálo golfu nikde v republice, teploty kolem tří stupňů Celsia, vítr a mrazivý déšť omezil sobotní soutěž pouze na ranní foursomy. Odpolední fourbally byly raději zrušeny. Nedělní ráno naštěstí přineslo příznivější podmínky, a tak se singly – utkání jednotlivců -odehrály bez problémů. Družstvo Východu v turnaji neponechalo nic náhodě a přes zmíněnou úpravu pravidel zvítězilo v poměru 8:4. Popáté se tak na trofeji objevily štítky, oznamující že zvítězilo družstvo z pravého břehu Vltavy. Příští rok utkání proběhne na osmnáctijamkovém hřišti GC Darová.
Jediným stínem na vznikající tradici je, že českému špičkovému soutěžnímu golfu dost ostudně chybí divácká kulisa. Špičkový golf u nás může i druhé lize jakéhokoliv sportu zatím jen tiše závidět množství přihlížejících.