Menu Zavřít

Dubnová inflace byla vyšší, než odhadovali i sami analytici. Ceny meziročně vzrostly o 2,9 procenta

13. 5. 2024
Autor: Depositphotos

Český statistický úřad zveřejnil v pondělí dopoledne nová data týkající se dubnové inflace. Index spotřebitelských cen, pomocí kterého se inflace měří, se ve sledovaném období meziročně zvýšil o 2,9 procenta, tedy k horní hranici tolerančního pásma České národní banky. Jejím dlouhodobým cílem je, aby se inflace pohybovala kolem dvou procent, tam se přitom nacházela ještě v únoru.

„Výsledek tak skončil v podstatě nad všemi odhady analytiků. Naše prognóza i tržní konsensus očekávaly 2,4 procenta, zatímco ČNB odhadovala 2,5 procenta,“ přiznal Martin Gürtler, který se v Komerční bance zabývá ekonomickým a strategickým výzkumem.

„Důvodem překvapivě výrazného zrychlení meziroční inflace je především silný meziměsíční růst cen potravin. Ceny potravin a nealkoholických nápojů se meziměsíčně zvýšily o 1,7 procenta, alkoholické nápoje a tabák pak zdražily v průměru o 2,2 procenta. Tento vývoj tak více než kompenzoval mírný pokles cen potravin jako celku (včetně alkoholu a tabáku) z února a března,“ doplnil.

Nezaměstnanost v dubnu klesla na 3,7 procenta. Česko je druhé nejlepší v EU, můžou za to především sezónní práce
Přečtěte si také:

Nezaměstnanost v dubnu klesla na 3,7 procenta. Česko je druhé nejlepší v EU, můžou za to především sezónní práce

Podle Miroslava Nováka z Akcenty je příčin vícero: „Dubnová inflace bohužel ukázala, že obavy z opětovného zrychlení inflace jsou oprávněné. Problémem je především přetrvávající vyšší inflace ve službách, kterou v dubnu doprovodilo zdražení potravin. Právě struktura inflace se stále vysokým meziměsíčním i meziročním růstem cen služeb je zrádná v tom, že stačí cenový obrat u volatilních položek spotřebního koše, jakou jsou potraviny, a meziroční tempo inflace prudce vyskočí.“

Za již několikrát zmíněným zdražováním potravin stojí podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy především praktiky zdejších obchodních řetězců. „Ty po Novém roce držely ceny potravin poměrně nízko, aby dokázaly, že promítly nižší DPH. Což vydržely do Velikonoc. Když pak tlak médií a veřejnosti na ně polevil, ceny potichu zvedly a vrací se do zaběhnutých kolejí,“ zdůraznil a dodal: „Samozřejmě, například v případě čokolády, jež mezi březnem a dubnem zdražila o takřka jedenáct procent, je na vině i dění ve světě, konkrétně růst cen kakaových bobů na historický rekord kvůli slabé úrodě zejména v Pobřeží slonoviny a v Ghaně.“

Hodnota inflace, respektive indexu spotřebitelských cen, se v dubnu zvýšila i v rámci meziměsíčního srovnání. Konkrétně činil onen nárůst 0,7 procenta.

Byl pro vás článek přínosný?


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).