Menu Zavřít

Agentura Moody´s zhoršila výhled úvěrového ratingu Číny. I kvůli obavám o stabilitu jejího realitního sektoru

5. 12. 2023
Autor: Depositphotos

Analytici americké agentury Moody´s Investors Service se uchýlili ke zhoršení výhledu úvěrového ratingu Číny – na místo stabilního jej nově považují za negativní. Ke snížení samotného ratingu druhé největší ekonomiky světa zatím nedošlo, právě toto opatření je nicméně vnímáno jako první krok k tomu, aby se tak někdy v budoucnu stalo.

Ke zhoršení svého výhledu se agentura odhodlala především kvůli rizikům, jež jsou spjata se „strukturálním a trvale nižším střednědobým růstem“, a pokračujícím problémům v čínském realitním sektoru. Dle Moody´s bude ekonomika asijské země v letech 2024 a 2025 přidávat čtyři procenta, zatímco v období od roku 2026 až roku 2030 to bude průměrně ještě o 0,2 procentního bodu méně. Strukturální faktory, včetně slabší demografie, by navíc mohly tento růst koncem dekády snížit až na 3,5 procenta, píše web CNN.

Největší věřitel na světě. Rozvojové země dluží Číně 1,1 bilionu dolarů, více než polovina půjček už je aktuálně splatná
Přečtěte si také:

Největší věřitel na světě. Rozvojové země dluží Číně 1,1 bilionu dolarů, více než polovina půjček už je aktuálně splatná

Na oznámení o zhoršení výhledu úvěrového ratingu ze strany jedné z předních ratingových agentur již zareagovala i čínská vláda. Tamní ministerstvo financí je rozhodnutím „zklamáno“ a její obavy označilo za „zbytečné“.

„Čínská ekonomika přechází směrem k vývoji vysoce kvalitních technologií, začínají se projevovat nové hnací síly hospodářského růstu a Čína jako taková má schopnost pokračovat v provádění reforem a reagovat na různá rizika a výzvy,“ dodalo ministerstvo. 

Byl pro vás článek přínosný?


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).