Pražští radní projednají žalobu o náhradu škody v kauze opencard

21. listopadu 2016, 20:40 - čtk
21. listopadu 2016, 20:40

Pražští radní v úterý projednají možnou žalobu hlavního města o náhradu škody v kauze karty na MHD opencard. Návrh se bude týkat také bývalého primátora Pavla Béma (ODS), sdělil zastupitel a předseda magistrátního výboru pro legislativu Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice). Podání žaloby by podle něj mělo vést ke stíhání politiků zodpovědných za předraženou opencard. Městu uplyne 5. prosince lhůta, dokdy může škodu v případu opencard uplatnit, poté bude kauza promlčena.

Žalobu může Praha podle Mirovského podat na základě právních posudků, které měly vystopovat politickou zodpovědnost za opencard. Zabývat se odpovědností rady vedené Bémem, která smlouvy na opencard schvalovala, výbor pro legislativu doporučil zhruba před měsícem. „Nepodání žaloby by byl výsměch občanům hlavního města Prahy, když je zcela zjevné, kdo skutečně stál v pozadí předražené karty openacard,“ uvedl Mirovský.

Dřívější žaloby hlavního města o náhradu škody v kauze opencard směřovaly na úředníky, někteří z nich už byli odsouzeni. Předkladatelkou návrhu na podání nové žaloby „ve věci náhrady škody za úmyslné jednání související s projektem opencard“ bude primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Přečtěte si o vývoji kauzy Opencard:

Dopravní podnik podal stížnost proti pokutě za opencard

Karta opencard měla mít zhruba tři desítky funkcí. Nakonec slouží jako tramvajenka, průkazka do knihovny a bylo možné jí zaplatit parkovné. Za kartu Praha podle nynějšího vedení vydala asi 1,7 miliardy korun. Kartu od letošního března postupně nahrazuje nový projekt karty lítačka.

Na možné promlčení kauzy opencard upozornili počátkem října pražští zastupitelé z České pirátské strany. Mezi těmi, po kterých by město škodu mělo podle pirátů vymáhat, je spolu s Bémem také jeho tehdejší náměstek Petr Hulinský (ČSSD). Desetiletá lhůta pro promlčení se podle pirátů počítá od chvíle, kdy Praha zaplatila první peníze firmě Haguess, která pro Prahu projekt tehdy připravovala.

V kauze opencard padly v září nepravomocné rozsudky nad čtyřmi bývalými pražskými radními včetně exprimátorů Bohuslava Svobody (ODS) a Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) kvůli uzavření nevýhodných smluv s firmou Haguess. Soud jim i někdejšímu šéfovi magistrátního IT odboru Ivanu Seyčkovi uložil podmíněné tresty. Všichni obvinění, jimž hrozilo až osmileté vězení, vinu od počátku odmítají. Hájí se tím, že projekt opencard byl dlouhodobým problémem z Bémovy éry, který se snažili vyřešit a udělali to nejlépe, jak mohli.


Také si přečtěte:

Adriana Krnáčová: Nemůžeme se chovat k investorům jako jezuité

Praha opraví úsek metra u Pražského povstání za 18 milionů

Příprava smart city může Prahu ročně stát 300 milionů


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít