Praha začne vypisovat na významné stavby architektonické soutěže

19. října 2016, 14:04 - čap
19. října 2016, 14:04

Podoba významných pražských staveb by do budoucna měla být odvážnější a v souladu s moderní architekturou, rada hlavního města se zavázala, že začne u veřejných staveb vypisovat architektonické soutěže. Začala s městským mobiliářem.

„Pvní vlaštovkou v tomto trendu je i nedávno vypsaná soutěž na městský mobiliář. To je sice drobný městský v uvozovkách nábytek, ale významem srovnatelný s většími investicemi,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). Do této chvíle město většinou vypisovalo soutěže zejména na revitalizaci veřejných prostranství jako je například Malostranské náměstí v Praze 1 nebo ostrov Štvanice v Praze 7.

„Podstatné je, aby se kvalita návrhu stala stejně důležitým kritériem jako cena. Architektonické soutěže dále nepřinášejí jen kvalitu, ale rovněž ekonomickou výhodnost při vlastní realizaci,“ uvedla Kolínská. Jedním z mála pozitivních příkladů z minulosti je podle Kolínské soutěž a následná realizace Národní technické knihovny v Dejvicích.

„Připravujeme materiál, který by měl vést k tomu, že rada bude podporovat z městských peněz právě jen takové stavební investice městských částí, jejichž podoba bude transparentně vysoutěžena v architektonické soutěži, zdaleka ne všechny projekty jsou magistrátní,“ uvedla Kolínská.

Pražští radní také v úterý schválili vypsání výtvarné a architektonicko-urbanistické soutěže na podobu stanic trasy metra D. Výtvarná soutěž se má týkat stanic v úseku Pankrác-Písnice, architektonická stanic Náměstí Bratří Synků a Náměstí Míru. „Koalice se zavázala u významných veřejných staveb realizovat architektonické soutěže. To platí pro nové projekty, ale u metra D jsme s ohledem na význam projektu udělali výjimku, a soutěže uděláme, ačkoli dosavadní příprava s tímto postupem nepočítala,“ vysvětlila Kolínská.

Praze se zatím nepodařilo pro trasu metra D vykoupit všechny pozemky a vlastně i díky tomu získalo město podle Kolínské čas navíc pro úpravu architektonické podoby projektu. Urbanistickou a architektonickou soutěž zároveň spolu se stanicemi vypíše dopravní podnik i na řešení veřejného prostoru v okolí Náměstí bratří Synků a ulice Otakarova.

Architektura a výtvarné ztvárnění stanic prvního úseku metra A, práce architekta Jaroslava Otruby a výtvarníka Jiřího Rathouského, jsou dnes podle náměstkyně předmětem zájmu turistů z celého světa. „Praha zatím nedokázala na tento soubor navázat, naopak dochází k jeho postupné degradaci,“ dodala.

Dále čtěte:

Architekti namalovali budoucnost Negrelliho viaduktu

Nový vzhled stanic metra D bude stát desítky milionů


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít