Hlavní město bude ladit podobu stanic metra D

27. září 2016, 10:09 - čap
27. září 2016, 10:09

Magistrát přehodnocuje podobu stanic nové linky metra D, o zadání přípravy nového designu budou radní jednat příští týden. Pražská radnice vyhlásí podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) architektonickou soutěž na dvě zastávky podzemní dráhy, a to Náměstí Míru a Náměstí Bratří Synků. Na všechny stanice vyhlašovat soutěž nechce, protože by to znamenalo posunutí stavby až o dva roky. Pro ostatní stanice vypíše jen výtvarnou soutěž.

Výtvarnou soutěž plánuje radnice rozdělit na dvě části, jedna bude řešit samotnou podobu stanic, druhá se věnuje pouze jejich osvětlení. Kdy magistrát obě soutěže vyhlásí, není zatím podle Dolínka jasné, odborné podklady pro jejich vypsání má připravit Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha). Dopravní podnik, investor stavby, se stará o technickou část. Původně se hovořilo o termínu na přelomu října a listopadu. Radní budou prozatím jednat o tom, aby dopravní podnik postupoval v souladu s přáním města.

Náměstek Dolínek odmítl, že by magistrát měnil plány pod tlakem veřejnosti, které se podoba stanic nelíbí. „Je to krok, který plánujeme již déle,“ sdělil serveru Euro.cz. Jak Dolínek řekl dříve, nejde o to, zda město chce, nebo nechce soutěž dělat, ale o časové možnosti. S Metroprojektem, který za podobou stanic stojí, prý úřad dál jedná. „Já jsem připraven podpořit další dialog mezi Metroprojektem a architekty, odbornou veřejností, a to včetně studentů,“ zmínil Dolínek.

Vizualizace stanice metra Olbrachtova.(Zdroj Metroprojekt)

Odborná i laická veřejnost proti stávající podobě stanic připojuje podpisy pod petici, která volá po změně. Zatím ji podepsalo více než 2800 lidí v papírové podobě a devět tisíc lidí na internetu. Iniciátoři žádají, aby z mezinárodní architektonické soutěže vzešla podoba všech stanic metra. Aktuálně jejich projekty tvoří firma Metroprojekt, které Praha zakázku na projekt metra za 440 milionů korun přidělila.

Metro D by mělo propojit centrum metropole s jižní částí města. Nejdříve chce magsitrát vybudovat úsek z Pankráce do Písnice. Pak mají následovat stanice Náměstí Bratří Synků a Náměstí Míru. Stavba první části by měla být dokončená v roce 2022. Zatím se ale nepodařilo vykoupit všechny pozemky nutné pro stavbu, bez nichž není možné požádat o stavební povolení. Podle náměstka Dolínka se musí město dohodnout ještě se sedmi rodinami.

Dále čtěte:

Okruh na věčnost

Blanka není předražená, je to Bentley mezi tunely, tvrdí šéf Metrostavu


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít