Hlavní město bude ladit podobu stanic metra D

27. září 2016, 10:09 - čap
27. září 2016, 10:09

Magistrát přehodnocuje podobu stanic nové linky metra D, o zadání přípravy nového designu budou radní jednat příští týden. Pražská radnice vyhlásí podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) architektonickou soutěž na dvě zastávky podzemní dráhy, a to Náměstí Míru a Náměstí Bratří Synků. Na všechny stanice vyhlašovat soutěž nechce, protože by to znamenalo posunutí stavby až o dva roky. Pro ostatní stanice vypíše jen výtvarnou soutěž.

Výtvarnou soutěž plánuje radnice rozdělit na dvě části, jedna bude řešit samotnou podobu stanic, druhá se věnuje pouze jejich osvětlení. Kdy magistrát obě soutěže vyhlásí, není zatím podle Dolínka jasné, odborné podklady pro jejich vypsání má připravit Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha). Dopravní podnik, investor stavby, se stará o technickou část. Původně se hovořilo o termínu na přelomu října a listopadu. Radní budou prozatím jednat o tom, aby dopravní podnik postupoval v souladu s přáním města.

Náměstek Dolínek odmítl, že by magistrát měnil plány pod tlakem veřejnosti, které se podoba stanic nelíbí. „Je to krok, který plánujeme již déle,“ sdělil serveru Euro.cz. Jak Dolínek řekl dříve, nejde o to, zda město chce, nebo nechce soutěž dělat, ale o časové možnosti. S Metroprojektem, který za podobou stanic stojí, prý úřad dál jedná. „Já jsem připraven podpořit další dialog mezi Metroprojektem a architekty, odbornou veřejností, a to včetně studentů,“ zmínil Dolínek.

Vizualizace stanice metra Olbrachtova.(Zdroj Metroprojekt)

Odborná i laická veřejnost proti stávající podobě stanic připojuje podpisy pod petici, která volá po změně. Zatím ji podepsalo více než 2800 lidí v papírové podobě a devět tisíc lidí na internetu. Iniciátoři žádají, aby z mezinárodní architektonické soutěže vzešla podoba všech stanic metra. Aktuálně jejich projekty tvoří firma Metroprojekt, které Praha zakázku na projekt metra za 440 milionů korun přidělila.

Metro D by mělo propojit centrum metropole s jižní částí města. Nejdříve chce magsitrát vybudovat úsek z Pankráce do Písnice. Pak mají následovat stanice Náměstí Bratří Synků a Náměstí Míru. Stavba první části by měla být dokončená v roce 2022. Zatím se ale nepodařilo vykoupit všechny pozemky nutné pro stavbu, bez nichž není možné požádat o stavební povolení. Podle náměstka Dolínka se musí město dohodnout ještě se sedmi rodinami.

Dále čtěte:

Okruh na věčnost

Blanka není předražená, je to Bentley mezi tunely, tvrdí šéf Metrostavu


Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít