Article, show

Hlavní město bude ladit podobu stanic metra D

27. září 2016, 10:09 - čap
27. září 2016, 10:09

Magistrát přehodnocuje podobu stanic nové linky metra D, o zadání přípravy nového designu budou radní jednat příští týden. Pražská radnice vyhlásí podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) architektonickou soutěž na dvě zastávky podzemní dráhy, a to Náměstí Míru a Náměstí Bratří Synků. Na všechny stanice vyhlašovat soutěž nechce, protože by to znamenalo posunutí stavby až o dva roky. Pro ostatní stanice vypíše jen výtvarnou soutěž.

Výtvarnou soutěž plánuje radnice rozdělit na dvě části, jedna bude řešit samotnou podobu stanic, druhá se věnuje pouze jejich osvětlení. Kdy magistrát obě soutěže vyhlásí, není zatím podle Dolínka jasné, odborné podklady pro jejich vypsání má připravit Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha). Dopravní podnik, investor stavby, se stará o technickou část. Původně se hovořilo o termínu na přelomu října a listopadu. Radní budou prozatím jednat o tom, aby dopravní podnik postupoval v souladu s přáním města.

Náměstek Dolínek odmítl, že by magistrát měnil plány pod tlakem veřejnosti, které se podoba stanic nelíbí. „Je to krok, který plánujeme již déle,“ sdělil serveru Euro.cz. Jak Dolínek řekl dříve, nejde o to, zda město chce, nebo nechce soutěž dělat, ale o časové možnosti. S Metroprojektem, který za podobou stanic stojí, prý úřad dál jedná. „Já jsem připraven podpořit další dialog mezi Metroprojektem a architekty, odbornou veřejností, a to včetně studentů,“ zmínil Dolínek.

Vizualizace stanice metra Olbrachtova.(Zdroj Metroprojekt)

Odborná i laická veřejnost proti stávající podobě stanic připojuje podpisy pod petici, která volá po změně. Zatím ji podepsalo více než 2800 lidí v papírové podobě a devět tisíc lidí na internetu. Iniciátoři žádají, aby z mezinárodní architektonické soutěže vzešla podoba všech stanic metra. Aktuálně jejich projekty tvoří firma Metroprojekt, které Praha zakázku na projekt metra za 440 milionů korun přidělila.

Metro D by mělo propojit centrum metropole s jižní částí města. Nejdříve chce magsitrát vybudovat úsek z Pankráce do Písnice. Pak mají následovat stanice Náměstí Bratří Synků a Náměstí Míru. Stavba první části by měla být dokončená v roce 2022. Zatím se ale nepodařilo vykoupit všechny pozemky nutné pro stavbu, bez nichž není možné požádat o stavební povolení. Podle náměstka Dolínka se musí město dohodnout ještě se sedmi rodinami.

Dále čtěte:

Okruh na věčnost

Blanka není předražená, je to Bentley mezi tunely, tvrdí šéf Metrostavu


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít