WHO je hluchá k vědeckým důkazům i hlasům dvaceti milionů uživatelů e-cigaret

14. října 2016, 12:23 - Václav Herz
14. října 2016, 12:23

Světová zdravotnická organizace (WHO) čelí v poslední době vlně kritiky hned na několika frontách. Instituce spadající pod OSN, která sdružuje 194 zemí světa, je v současné době na křižovatce. Již na podzim startuje volba nového generálního ředitele, který se ujme funkce v červnu příštího roku.

Čeká ho, nebo ji, nesnadný úkol, kterým bude zbavit organizaci pověsti nerozhodné a pomalé instituce. Nálepky, kterou si nedávno vysloužila při řešení humanitární katastrofy při rozšíření nemoci Ebola na africkém kontinentu.

Nízká akceschopnost WHO však není jejím jediným problémem. Kritiku sklízí i za svůj postoj k regulacím e-cigaret a dalších alternativních způsobů konzumace tabákových výrobků. Světová zdravotnická organizace totiž vyzývá, aby proti těmto alternativám byly uplatňovány stejné restrikce jako proti tradičním cigaretám. Posledním hlasem, který vyzývá organizaci k přehodnocení stanoviska, je INNCO (International Network of Nicotine Consumers Organizations). Tato síť propojuje organizace z více než patnácti zemí světa a usiluje o prosazení společných cílů, kterými jsou v prvé řadě usnadnění přechodu kuřáků k bezpečnějším alternativám tradičních cigaret.

Zástupci INNCO upozorňují na to, že WHO ignoruje zkušenosti 20 milionů bývalých kuřáků cigaret, kteří přešli na e-cigarety či jiné alternativy. „Spalování tabáku je sice stále nejběžnějším (a často smrtelným) způsobem rekreační konzumace nikotinu, nicméně probíhá tu velmi dramatická proměna,“ uvedla mluvčí organizace INNCO z Nového Zélandu Nancy Sutthoff. „Elektronické cigarety a snus (švédský žvýkací tabák) jsou daleko bezpečnější alternativy a navíc na rozdíl od běžných nikotinových náhražek jsou mezi spotřebiteli oblíbené,“ doplnila.

Její slova potvrzuje stále rostoucí množství vědeckých důkazů o tom, že e-cigarety jsou až o 95 % méně škodlivé než tabák. Například podle výsledků nejnovější studie Royal College of Physicians (RCP), britské lékařské vysoké školy, zveřejněné v dubnu letošního roku s názvem “Nicotine without smoke: tobacco harm reduction” (Nikotin bez kouře: omezení škodlivosti tabáku), jsou e-cigarety méně škodlivou variantou konzumace nikotinu a navíc mohou kuřákům sloužit jako účinný prostředek omezování závislosti na tabákových výrobcích.

WHO: vyloučíme vás z jednání

Nejsilnější kritika se na WHO snáší kvůli rozhodnutí vyřadit z plánovaného jednání o Rámcové úmluvě o kontrole tabáku (FCTC), které je plánováno na listopad tohoto roku v indickém Dillí, některé z pravidelných účastníků. Vyřazení se týká zemí, které se v rámci svých zemědělských programů soustředí právě na pěstování tabáku. Tyto země se celkem oprávněně obávají, že WHO chce během jednání rozhodnout o odvětví, které má dlouhodobý a nemalý vliv na jejich HDP. Zákaz přístupu na zasedání by se mimo jiné paradoxně týkal i pořadatelské Indie. Z jednání mají navíc být vyloučeni i novináři, což se setkalo s velkými protesty novinářských organizací zvláště v USA.

Dále čtěte:

Svět bude kouřit „zdravě“, myslí si Philip Morris a investuje

Plány WHO na omezení e-cigaret pod palbou kritiky

S dětmi v autě si nezakouříš. Zdravotnický výbor odmítl i Bendovy kuřárny


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít