Menu Zavřít

V Sýrii zabíjel sarin, potvrdili vyšetřovatelé. Začíná mezinárodní pátrání po pachatelích

30. 6. 2017
Autor: čtk

Dubnový útok v syrském Chán Šajchúnu byl spáchán smrtícím nervovým plynem sarinem. Potvrdila to ve své závěrečné vyšetřovací zprávě Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Šéf organizace Ahmet Üzümcü prohlásil, že pachatelé útoku musejí být pohnáni k zodpovědnosti. Organizace ale neurčila, kdo stojí za usmrcením nejméně 80 lidí. To má zjistit společný vyšetřovací tým OSN a OPCW.

„Důrazně odsuzuji toto zvěrstvo, které je v naprostém rozporu s normami zakotvenými v konvenci o zákazu chemických zbraní,“ prohlásil Üzümcü. „Pachatelé tohoto hrozného útoku musí být za své zločiny pohnáni k odpovědnosti,“ zdůraznil šéf OPCW.

Také podle stálé zástupkyně USA v OSN Nikki Haleyové nyní ještě musí nezávislé vyšetřování ověřit, kdo je za „brutální útok“ odpovědný, aby se mohlo dosáhnout spravedlnosti pro oběti.

Ruské ministerstvo zahraničí na nález OPCW reagovalo prohlášením, v němž uvedlo, že po prvním čtení je úřad „bohužel nucen konstatovat, že závěry jsou založeny na mimořádně pochybných důkazech“. „Obsah zprávy speciální komise OPCW je jednostranně zaměřený, z čehož soudíme, že tato komise pracovala na politické zadání,“ uvedl ruský úřad.


Přečtěte si o možných plánech Assadova režimu:

Sýrie chystá další chemický útok, tvrdí USA. Rusko prý o ničem neví

 Suchoj 22 syrské armády


Francouzské ministerstvo zahraničí soudí, že zpráva „nezpochybnitelně“ dokazuje, že byl v dubnu v Sýrii použit sarin. „O závěru této zprávy se nedá diskutovat. Členové OPCW musejí v souladu se svou odpovědností co nejrozhodněji toto neodpustitelné porušení zásady o neužívání zakázaných zbraní odsoudit,“ stojí v prohlášení francouzské diplomacie.

OPCW neměla pověření viníky najít. Závěry organizace ale poslouží společné vyšetřovací misi OSN a OPCW, která má za cíl určit pachatele.

Generální ředitel OPCW Üzümcü hovořil o pravděpodobném použití sarinu již dva týdny po útoku. Vycházel přitom z testů vzorků odebraných od mrtvých i zraněných, z nichž část byla převezena do Turecka.

V syrském městě Chán Šajchún při útoku ze 4. dubna zemřelo přes osm desítek lidí a stovky dalších utrpěly zranění. Podle Západu udeřila letadla syrského režimu. Vláda prezidenta Bašára Asada tvrdí, že za únik chemických látek mohou povstalci, jejichž sklad s těmito látkami byl údajně zasažen. Rusko stojí na straně Sýrie. USA v odvetě 7. dubna zaútočily střelami s plochou dráhou letu na syrskou základnu Šajrát, odkud byl podle informací USA nálet na Chán Šajchún veden.

„Tato fakta odrážejí zavrženíhodný a vysoce nebezpečný doklad o používání chemických zbraní Asadovým režimem,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí v noci na dnešek poté, co zprávu OPCW dostaly jednotlivé členské státy organizace.

Američané očekávají další útok. Vytipovali i konkrétní letoun

Chán Šajchún leží v severosyrské provincii Idlib, která je jednou z posledních bašt opozice. Chán Šajchún kontrolovali islamisté z Fronty dobytí Sýrie, dříve známé jako An-Nusra, která proslula jako radikální skupina napojená na teroristickou síť Al-Káida.

Pentagon i Bílý dům nedávno oznámily, že se v Šajrátu chystá nový útok. Mluvčí Pentagonu sdělil, že do příprav je zapojeno konkrétní letadlo a hangár, o nichž se ví, že jsou využívány v souvislosti s chemickými zbraněmi.

BRAND24

Syrská vláda se připojila k OPCW v roce 2013, kdy byla obviněna za jiný útok smrtícím plynem na předměstí Damašku. Asadova vláda nechala zničit na 1300 tun chemických zbraní a chemických látek. OPCW však nedokáže potvrdit, jestli se Sýrie zbavila všech chemických zbraní.

Teroristy se poslední dobou daří pacifikovat, přečtěte si o úspěších z bojiště:

Irácká armáda dobyla v Mosulu ruiny mešity An-Núrí. Teroristy v Rakce armády obklíčily


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).