Nezaměstnanost opět klesla. Více volných míst bylo před osmi lety

10. října 2016, 09:12 - čtk
10. října 2016, 09:12

Nezaměstnanost v Česku v září znovu klesla, a to na 5,2 procenta. Bez práce bylo nejméně lidí za osm let, tedy od krize. Práci nemělo asi 378 tisíc lidí. Úřady práce pro ně měly téměř 141 tisíc volných míst, což byla nejširší nabídka od roku 2008.

Podle analytiků pokles nezaměstnanosti umožnila rostoucí ekonomika a s tím spojený nedostatek pracovníků ve firmách. Trh navíc zvládl i tradiční příliv absolventů škol. Vyplývá to z dnešních údajů Úřadu práce ČR a vyjádření analytiků. „Trh práce je v dobré kondici, a tak dokáže rychle absorbovat i čerstvé absolventy,“ uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

Generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková očekává, že v nadcházejících měsících nezaměstnanost ještě klesne. „Zatímco v září 2014 tvořili lidé, kteří byli bez práce déle než rok, 45,7 procenta z celkového počtu nezaměstnaných a o rok později 45 procent, letos jejich podíl klesl na 40,8 procenta,“ poznamenala. Podle analytika ČSOB Petra Dufka s nástupem přípravy na Vánoce se nezaměstnanost může snížit ještě na podzim na pět procent a teprve v závěru roku se vrátí zhruba na 5,5 procenta.

V září, které je tradičně měsícem nástupu čerstvých absolventů škol na pracovní trh, převážila tento efekt kromě ekonomiky i tvorba podzimních míst v zemědělství. Uvedl to hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.


Spočítejte si podporu v nezaměstnanosti na webu Finance.cz


Zaměstnavatelé měli v září největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, kováře a nástrojáře, pomocné pracovníky v oblasti těžby a stavebnictví, pracovníky ochrany a ostrahy, slévače, svářeče, kuchaře s výjimkou šéfkuchařů, obsluhu pojízdných zařízení nebo prodavače. Přednost dávali kvalifikovaným specialistům s praxí. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.

V evidenci úřadů práce se pak nejčastěji objevují absolventi středních škol a učilišť, především pak škol zaměřených na ekonomiku, administrativu, podnikání, gastronomii (kuchař, číšník) nebo provozní služby (kadeřník). Naopak velké šance na získání práce v co nejkratší době po ukončení školy mají absolventi vysokých škol, především lékařských fakult, a absolventi technických, zejména strojírenských a elektro oborů. Velká poptávka je také po absolventech řemeslných oborů.

„Současní nezaměstnaní nejsou ochotni či schopni na volná pracovní místa nastoupit. Důsledkem nedostatku vhodných pracovníků na trhu jsou zvyšující se tlaky na růst mezd,“ upozorňuje Vejmělek.


Firmy nemají, kde brát. Čtěte:

Na českém trhu práce je alarmující nedostatek lidí


Nejvyšší nezaměstnanost zůstává v Ústeckém kraji, kde v září klesla o desetinu procentního bodu na 8,1 procenta. Naopak nejlépe je na tom pátým měsícem Plzeňský kraj s mírou nezaměstnanosti 3,6 procenta. „V říjnu očekáváme v Plzeňském kraji ještě mírný pokles nezaměstnanosti,“ uvedl Tomáš Moravec z krajské pobočky úřadu práce.

O druhé místo se dělí Praha, která byla v minulých letech vždy krajem s nejnižší nezaměstnaností, a Královéhradecký kraj s 3,7 procenta. V Pardubickém kraji, který se s nezaměstnaností 3,8 procenta dělí o třetí místo s Jihočeským krajem, zaznamenali nejnižší počet lidí bez práce od vzniku krajů před 16 lety.

Nejvíce volných pozic je v Praze, ve středních Čechách a v Moravskoslezském kraji. Například Moravskoslezský kraj, který má druhou nejvyšší míru nezaměstnanosti, měl na konci září v databázi 12 565 volných pracovních míst. „Bylo jich více nejen v porovnání s letošním srpnem - o 236 míst, ale i oproti stejnému měsíci minulého roku - o 368,“ uvedla Vladana Piskořová z ostravské pobočky úřadu.

Nezaměstnanost ČR za poslední rok


source: tradingeconomics.com

Čtěte dále:

Senioři táhnou Česko. Pracujících nad 60 let výrazně přibývá

Slováci hromadně odcházejí za prací. Češi zůstávají doma


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít