Konec šampionátů v Anglii? Plány federací může zhatit přísný kodex

Adam Štěpánek 02. listopadu 2016, 06:20  -  stp
02. listopadu 2016, 06:20

Britská vláda uvedla v platnost nový Kodex sportovní správy. Jedná se o přísná pravidla pro místní sportovní organizace, které prakticky nemají jinou možnost, než jej přijmout. V opačném případě jim totiž hrozí pozastavení dotací a nemožnost pořádat velké sportovní akce, například mistrovství světa ve fotbale.

Kodex stojí na třech hlavních zásadách, kterých by se jednotlivé sportovní organizace měly držet. Jedná se o navýšení počtu žen ve správních radách minimálně na 30 procent, dále větší transparentnost směrem k veřejnosti a změny ve vedoucích strukturách, které by radám daly jasnou vůdčí roli v rozhodovacím procesu.

Podmínky kodexu, kterých je celkově přes padesát, jsou závazné a jednotlivé svazy a asociace by je měly naplnit už do konce fiskálního roku, tedy do dubna 2017. Podle jeho autorů by se výsledky nových stanov měly začít projevovat nejpozději v roce 2020, kdy se budou konat olympijské hry v Tokiu.

Návrh na vydání nového kodexu podporovaly samy sportovní organizace, se kterými byl jeho vznik konzultován. Ze 200 oslovených podporovalo větší transparentnost 98 procent, za větší diverzitu ve vedení se postavilo 78 procent z nich.

Některé z organizací však mohou mít s naplňováním požadavků velké problémy. Týká se to například jedné z těch nejvýznamnějších, fotbalové asociace FA, která je už delší dobu vnímána jako velice konzervativní a uzavřená. V současné době má ve své dvanáctičlenné radě jednu ženu, Dame Heather Rabbattsovou, která už hrozila, že z vedení odejde, protože se jí nedaří prosadit reformy.

Ačkoliv se může zdát, že důsledky nedodržení kodexu by nejvíce pocítily menší sporty, které jsou na státních dotacích závislé, velký dopad by mělo právě i na FA. Anglická fotbalová asociace by tak totiž přišla o pravidelný příspěvek ve výši 30 milionů liber (900 milionů korun) každé čtyři roky.

Jaké dopady bude mít brexit na britský fotbal? Napovědět může počítačová hra:

Brexit míří do počítačových her. Jeho následky otestuje Football Manager

Ještě více by ji však bolelo zablokování kandidatury na pořadatelství velkých akcí, kterým už jí vláda nyní hrozí. Netýkalo by se už schváleného konání semifinále příštího mistrovství Evropy, které bude za čtyři roky výjimečně rozeseté po celém kontinentu, ale dalších případných kandidatur už ano. Anglie je přitom po velké fotbalové akci hladová, naposledy pořádala evropský šampionát před dvaceti lety. FA tak už avizovala, že by stála o přidělení mistrovství Evropy v roce 2028 nebo světového šampionátu o dva roky později.

FA si tak musí vládu předcházet a nový předseda Greg Clarke se k myšlence reformace fotbalové vlády hlásí. „Nový kodex vítáme. Pomůže zajistit, aby jednotlivé sportovní samosprávy šly správným směrem a vytvořily efektivní prostředí, ve kterém by jejich sport vzkvétal,“ říká muž, který je v čela FA teprve od konce srpna letošního roku.

Dále čtěte:

V anglickém fotbale posiluje asijský kapitál

Rekordní léto. Anglické fotbalové týmy utratily přes miliardu liber


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít