Chybí nám Mexičané, tvrdí malé americké firmy. Trump je proti

30. listopadu 2016, 06:10  -  krz
30. listopadu 2016, 06:10

Zatímco Donald Trump hrozí mexickým „ilegálům“ deportací, americké podniky v pohostinství a stavebnictví by jejich větší přítomnost uvítaly. O nekvalifikovanou a špatně placenou práci nemají rodilí Američané zájem.

Donald Trump s rétorikou ostře namířenou proti nelegálním přistěhovalcům převážně ze sousedního Mexika sice vyhrál prezidentské volby, reálný byznys ale nabízí trochu jiný obrázek.

Podle analýz nezávislého statistického think-tanku Pew Research Centre totiž Mexičanů, kteří jsou ve Spojených státech načerno, v dlouhodobém horizontu spíše ubývá.

Mezi lety 1995 a 2000 přišly do USA nelegálně zhruba tři miliony ekonomických migrantů. Od roku 2005 do roku 2010 pak toto číslo pokleslo na zhruba 1,4 milionu, aby se mezi lety 2009 a 2014 smrsklo na 870 tisíc.

V roce 2014 pak počet nelegálních migrantů zadržených americkými orgány na hranici s Mexikem činil 227 tisíc, což podle webu časopisu Fortune představuje nejnižší číslo od raných sedmdesátých let. V té době bylo podle Pew na americkém trhu celkem 8 milionů ilegálních migrantů. Z toho více než polovinu (52 procent) tvořili právě Mexičané.

Trump hrál během předvolební kampaně na politickou notu těch Američanů, v jejichž očích „nelegálové“ berou práci místním. Ti ale o činnosti vykonávané Mexičany podle zaměstnavatelů nemají zájem. Většina z Mexičanů (podle Pew okolo 60 procent) pracuje ve službách (majoritně pohostinství), stavebnictví či ve výrobě, tedy na veskrze špatně placených pozicích, které nevyžadují odbornou specializaci. Oproti rodilým Američanům to je dvojnásobný podíl.

Pokud Trump dostojí svým slibům, americké podniky to nutně pocítí. „Bez Mexičanů je náš průmysl na mrtvém bodě,“ sdělil Fortune majitel stavební firmy King of Texas Roofing Nelson Braddy. Podle Braddyho jeho firma kvůli nedostatku pracovníků odmítla projekty v hodnotě 20 milionů dolarů.

Podle amerického úřadu Bureau of Labour Statistics, který se soustřeďuje na analýzy trhu práce, bylo letos v květnu v oblasti pohostinství a ubytování v USA 700 tisíc volných míst s nárůstem o 5,1 procenta, nejvyšším od roku 2001. Asociace amerických kontraktorů zase uvádí, že loni se 86 procent stavebních firem v zemi potýkalo s obtížemi sehnat elektrikáře, tesaře a podobná řemesla. „Nekvalifikované pracovní síly již nikdy nebude tolik jako dříve,“ sdělila listu Wall Street Journal Pia Orreniusová, ekonomka Federal Reserve Bank of Dallas zabývající se migrací. „Masová imigrace z Mexika skončila,“ dodává.

Dále čtěte:

Vláda miliardářů. Majetek Trumpových ministrů překoná HDP 100 zemí

Trump zatlačil na Apple. Chce iPhone made in the USA

Trump: Miliony lidí ve volbách hlasovaly nelegálně. O podvodech se neinformuje


Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít