Bývalý šéf MI6: Nadcházející éra bude nebezpečnější než studená válka

Adam Štěpánek 12. října 2016, 17:05  -  stp
12. října 2016, 17:05

Zvyšující se ruská vojenská síla je předzvěstí éry, která bude nebezpečnější než studená válka. Tvrdí to bývalý šéf britské tajné služby MI6 John Sawers. Kvůli výzvě k protestům před ruskou ambasádou v Londýně také zkritizoval britského ministra zahraničí Borise Johnsona.

Podle Sawerse si Západ musí uvědomit, že se rovnováha síly posunula, zejména kvůli stále silnějšímu Rusku a také Číně. Podle něj obě země v posledních letech výrazně investovaly do armády, na což západní státy dostatečně nezareagovaly. „Dostáváme se do éry, která bude stejně nebezpečná jako studená válka. Možná dokonce více, protože se neklade takový důraz na strategické partnerství mezi Moskvou a Washingtonem jako tenkrát,“ tvrdí Sawers, který byl v čele MI6 mezi lety 2009 až 2014.

Sawersovi se zároveň nelíbí poslední počínání Borise Johnsona. Britský ministr zahraničí totiž kvůli ruské aktivitě v Sýrii vyzval občany, aby protestovali před ruskou ambasádou v Londýně. Zároveň řekl, že by se Rusko mělo zodpovídat z válečných zločinů. „Měli bychom být více opatrní a mít na paměti bezpečnost naší ambasády v Moskvě,“ okomentoval Johnsonovu výzvu Sawers. Oba mají odlišné názory dlouhodobě. Bývalý starosta Londýna byl například velkým zastáncem brexitu, zatímco Sawers před ním varoval, když uvedl, že by byl nebezpečný pro národní bezpečnost.

Přečtěte si o plánech Ruska v Sýrii:

Rusko chce zřídit v Sýrii trvalou námořní základnu

„Všichni si pamatujeme, co se před lety stalo na našem velvyslanectví v Teheránu,“ připomněl Sawers události z roku 2011, kdy Íránci při protestech proti sankcím rozbíjeli okna ambasády a zapálili britskou vlajku. „V Moskvě by se to asi nestalo, ale stejně musíme být opatrní a uvědomovat si následky toho, po čem voláme,“ dodal.

Kvůli situaci v Sýrii ostatně zkritizoval i bývalého premiéra Davida Camerona. Z prohlubující se krize viní právě jeho rozhodnutí z roku 2013 nezasahovat do občanské války. „Opustili jsme území, do kterého vlezli Rusové,“ popisuje Sawers, který se v současnosti věnuje poradenské činnosti. „Určitě to byla chyba. Syrský režim pak na vlastní civilisty použil chemické zbraně.“

Během svého působení v čele MI6 Sawers podporoval plán generála Davida Richardse vytrénovat a vybavit stotisícovou armádu syrských rebelů, která měla svrhnout prezidenta Bašára Asada. Tento plán ale britská bezpečnostní rada odmítla.


Dále čtěte:

USA ukončily spolupráci s Ruskem na příměří v Sýrii

Brexit volili nevzdělanci, tvrdí bratr Borise Johnsona


Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít