Rusko chce zřídit v Sýrii trvalou námořní základnu

10. října, 17:37 - čtk
10. října, 17:37

Rusko chce podle náměstka ruského ministra obrany Nikolaje Pankova svou současnou námořní základnu ponechat v syrském Tartúsu nastálo. „Byly sepsány návrhy dokumentů, které nyní procházejí ministerstvem. Je to v pokročilém stadiu přípravy a my doufáme, že vás brzy požádáme o ratifikaci," sdělil Pankov před zahraničním výborem horní komory parlamentu.

Bývalý náčelník štábu ruského vojenského námořnictva admirál Viktor Kravčenko agentuře Interfax řekl, že obrana základny, včetně protivzdušné a protilodní, si vyžádá „značný kontingent pozemních sil“. Tartus nyní představuje jedinou základnu ruské flotily ve vzdáleném zahraničí, sdělil Kravčenko.

Dolní komora ruského parlamentu v pátek stvrdila rusko-syrskou smlouvu o zřízení stálé ruské letecké základny v Sýrii. Pankov tehdy řekl, že Damašek dává ruskému letectvu právo využívat trvale základnu na letišti Hmímím vpobřežní provincii Latákíja.

Rusko v této lokalitě už od loňského roku udržuje nemalý počet bojových letounů, jimiž bombarduje postavení syrských povstalců a podporuje pozemní operace syrské armády. Ruská armáda bude mít nyní právo využívat trvale místní infrastrukturu a veškeré pozemky, které náležejí k letecké základně.

Přečtěte si, co si o ruských akcích v Sýrii myslí John Kerry:

Kerry chce ruské a syrské nálety vyšetřit jako válečné zločiny

Minulý týden před poslanci dumy Pankov řekl, že se ministerstvo obrany zabývá možností obnovit vojenské základny v některých zemích, kde základny míval bývalý Sovětský svaz. Hovořilo se o Latinské Americe, Asii a také o Africe.

List Izvestija dnes s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že Ruskojedná o pronájmu vojenských objektů v Egyptě. Tato informace však nebyla oficiálně potvrzena.

Ruští vojáci v Sýrii měsíčně dostávají 200 až 300 tisíc rublů (78 tisíc až 117 tisíc korun). I civilní zaměstnanci tam dostávají na ruské poměry vysoké platy, například holič, řidič nebo prodavač na vojenské základně si přijde na 120.000 rublů měsíčně (47.000 Kč). Projde-li prověrkou tajné služby FSB, pak během dvouměsíční „služební cesty“ do Sýrie má zajištěnou stravu třikrát denně a pracovní týden čítá pět dnů, napsal dnes internetový list Gazeta.ru, podle kterého je v Sýrii nejvýše 4500 Rusů. Obvykle ruští armádní kuchaři, řidiči nebo holiči berou podle výnosu ministra obrany od 4890 po 7270 rublů měsíčně (1907 až 2836 Kč).


O válce v Sýrii čtěte více:

Zeman: Působení USA v Sýrii končí fiaskem, protože je nikdo nezval

USA ukončily spolupráci s Ruskem na příměří v Sýrii

Groznyj v Aleppu. Sektářská řež přerostla hranice občanské války


Mohlo by vás zajímat

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

  • Aleš Kučera: Chvíli potrvá, než se lidé naučí se státem…

  • Ondřej Kania: Otevřeme další dvě školy

  • Martin Burda: Bankám v Česku ujíždí vlak

  • Mnislav Zelený Atapana: Přítel amazonských indiánů

  • Jan Bílý: Nebuď uštvaný manažer. Buď král!

  • Jaroslav Žlábek: Na jedno nabití ujedeme 1000 kilometrů

  • Daniel Stein Kubín: Slova jsou jen slova, surf a poušť…

Hry pro příležitostné hráče