Za lepší reputaci. Tyson Foods investuje do burgeru pro vegany

14. října 2016, 06:26  -  krz
14. října 2016, 06:26

Americký masokombinátový koncern Tyson Foods, který musí odrážet obvinění aktivistů z týrání zvířat, investuje do společnosti Beyond Meat, která přišla s veganskou náhražkou burgeru. Produkt by mohl mít potenciál přilákat k alternativnímu a „zelenějšímu“ stravování i náruživé konzumenty masa. Jde ze strany Tysonu o promyšlené PR, nebo začátek nové obchodní strategie předznamenávající konec masné éry?

Američané konzumují stále více rostlinných produktů určených pro vegany, píše list NY Times. Podle organizace Plant Based Food Associations společnosti Beyond Meat, Califia Farms a Heidi ho, které se zaměřují na vývoj rostlinných náhražek živočišných produktů, za posledních 12 měsíců utržily 4,9 miliardy dolarů. Rostly také rychleji než zbytek potravinářského odvětví v USA.

Do společnosti Beyond Meat, která se proslavila autenticky krvácejícím burgerem pro vegany, nyní investuje i největší americký producent masa Tyson Foods. Za nezveřejněnou částku si ve společnosti, kterou dříve prostřednictvím investičního fondu finančně podpořil i nejbohatší muž planety, filantrop a „zelený“ aktivista Bill Gates, pořídila pětiprocentní podíl.


O masném byznysu čtěte více:

Petr Lávička: České maso bývá předražené

Země živitelka: Toman chce kvóty pro české zboží, Zeman zrušení sankcí

USA ruší zákaz dovozu uvalený kvůli nemoci šílených krav


Podle viceprezidentky strategie a řízení nových investic Tyson Foods Moniky McGurkové společnost k investici vedla „neuvěřitelná kvalita veganského burgeru“. „Myslíme si, že produkt Beyond Meat zcela změní pravidla hry,“ sdělila americkým médiím. Jeho údajnou kvalitu potvrzuje i Gates, podle nějž je rozdíl mezi skutečným masem a produktem Beyond Burger takřka neznatelný.

Chuť masa a veganského burgeru Beyond Meat od sebe údajně nerozeznáte (video: YouTube)

Náhražky masa určené veganům vyráběné převážně ze sóji jsou na trhu již několik desetiletí. Jejich chuť však často bývá nevalná. Oproti nim Beyond Burger žádnou sóju, lepek ani geneticky modifikované potraviny neobsahuje a je údajně vyroben pouze ze stroprocentně přírodních rostlinných proteinů.

Investice velkého potravinářského hráče typu Tyson Foods může vypovídat o zvyšující se kvalitě veganských burgerů, píše technologický server The Verge. Podle Michele Simonové, výkonné ředitelky Plant Based Food Associations by investice do Beyon Meat mohla být vůbec prvním vstupem velké masné korporace do projektu podobného typu vůbec. Na jedné straně ji lze chápat jako určitý náznak, že by se v budoucnu masné koncerny mohly začít přiklánět na stranu ekologicky šetrnějších produktů. „Může to být ale také pouze promyšlená strategie, jak odvrátit pozornost od svého vlastního byznysu,“ vyjadřuje pochybnosti Simonová.

Blíží se éra umělého alkoholu a skončí s kocovinou. Čtěte o tom:

Umělý alkohol skoncuje s kocovinou. Do roku 2050

Společnost Tyson Foods čelí dlouhodobé kritice ze strany aktivistů kvůli údajnému nelidskému zacházení se zvířaty (týká se to především kuřat). „Naše kuřata nejsou schopna pohybu, ani kdyby chtěla,“ kontroval koncem června podle serveru Onion viceprezident společnosti Mike Roetzel na výzvy aktivistů, aby masný koncern přestal uzavírat kur do přeplněných klecí.

Podle Roetzela nejsou křehké končetiny kuřat schopny unést jejich těžká, geneticky modifikovaná těla. Omezení pohybu je tak údajně pro jejich vlastní dobro. Společnost rovněž čelí nedávným obviněním, že se její zaměstnanci na fyzickém týrání zvířat přímo aktivně a bezdůvodně podíleli. Diskuzi přiživilo především nedávné zveřejnění videa amerických aktivistů, na kterém zaměstnanci Tyson Foods s kuřaty zachází obzvláště nevybíravým způsobem.

Beyond Meat a druzí. Technologických společností, které se snaží ukončit éru jatečního masa, je více
Beyond Meat
Založeno: 2009
Klíčoví investoři: Kleiner Perkins, The Obvious Corporation, Bill Gates
Produkt: Společnost se zaměřuje na veganské napodobeniny masa. Produkty jsou ve formě polotovaru dostupné na trhu v USA

Impossible Foods
Založeno: 2011
Klíčoví investoři: Google, Bill Gates, UBS
Produkt: Společnost zakládal biochemik stanfordské univerzity Patrick Brown. Cílem je imitace masa výlučně rostlinného složení. Produkty jsou momentálně ve vývoji.

Mosa Meat
Založeno: 2011
Klíčoví investoři: Sergey Brin (Google)
Produkt: Cílem společnosti je vývoj laboratorně pěstěného masa, které by bylo možné prodat na trhu. Zakladatel společnosti Mark Post již úspěšně vyšlechtil hovězí steak z kravských kmenových buněk. Se svým produktem by společnost měla vstoupit na trh v horizontu čtyř až pěti let.

Memphis Meat
Založeno: 2015
Klíčoví investoři: NewCrop Capital, Indie Bio
Produkt: Cílem je laboratorní vyšlechtění masa, které by bylo dostupné hladovějícím masám. První geneticky vyšlechtěnou masovou kouli společnost odhalila v únoru letošního roku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Google prodloužil podporu Nexusům 5X a 6P. Dva měsíce bezpečnostních aktualizací navíc
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít