Nejspokojenější zaměstnanec? Mladý vysokoškolák z Jižní Moravy

19. října 2016, 10:22  -  Jonáš Kříž
19. října 2016, 10:22

Nejvíce spokojeni jsou ve svém zaměstnání mladí vysokoškoláci do šestadvaceti let věku z Jihomoravského kraje. Téměř dvěma pětinám pracujících v Česku se jejich zaměstnání nelíbí, přesto o změně neuvažují. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala vypracovat personální agentura Wincot People.

Šetření formou online dotazování na vzorku 525 jedinců z různých koutů republiky provedla agentura pro výzkum trhu IPSOS. Podle jeho závěrů je se svým dosavadním zaměstnáním v Česku v průměru spokojeno 44,2 procenta pracujících. Nejvíce jsou se svou prací jednoznačně spokojeni mladí lidé ve věku 18 až 26 let. Se zvyšujícím se věkem naopak spokojenost s prací klesá. Ve věkové kategorii 54-65 let je se svou prací spokojeno jen 39,9 procenta lidí.

Svůj podíl na tom má fenomén stárnutí jako takový. Podle ředitele Psychiatrického centra Praha Cyrila Höschla za to může postupné „vyprazdňování perspektivy růstu, rozvoje a kariérního postupu. V některých profesích se navíc u mnohých rozvíjí tzv. syndrom vyhoření,“ dodává.

Co brání lidem v krajích měnit práci, s níž jsou nespokojeni, nejčastěji
Jihočeský kraj 32,3 procenta respondentů uvedlo, že ačkoliv ve své práci spokojeni nejsou, nechtějí ji měnit, protože už vědí co a jak.

Ústecký kraj Měnit práci kvůli obavám z rizik souvisejících s hledáním té nové nechce na Ústecku 27,5 procenta respondentů.

Vysočina Ohledy na rodinu brání lidem měnit práci nejčastěji na Vysočině. Kvůli starostem o rodinu tu setrvává v práci, kterou nemá rád, každý desátý.

Nejspokojenější jsou podle studie pracující v Jihomoravském kraji (53,4 procenta). Naopak nejméně spokojeni jsou lidé se svým zaměstnáním v kraji Karlovarském (30,8 procenta). Ženy jsou přitom obecně v zaměstnání spokojenější než muži a to o 4,4 procentního bodu. Spokojenost v zaměstnání se liší i podle stupně dosaženého vzdělání. Platí přitom, že nejspokojenější jsou vysokoškoláci (50,6 procenta), o 8,9 procenta méně jsou pak spokojeni lidé s výučním listem.

A co ti, kteří ve své práci spokojeni nejsou? Až dvě pětiny oslovených respondentů (36 procent) prohlašují, že to sice v jejich zaměstnání skřípě či ho přímo nemají rádi, ale přesto jeho změnu v dohledné době nezvažují. Nejvíce (15,4 procenta z nich) se obávají rizik souvisejících se změnou práce v podobě přijímacích pohovorů či možného rozvázání poměru ve zkušební době.

Přečtěte si, jak je to letos v Česku s nezaměstnaností:

Nezaměstnanost opět klesla. Více volných míst bylo před osmi lety

Rizik spojených s hledáním nové práce se nejvíce obávají v kraji s tradičně vysokou nezaměstnaností a sociálním vyloučením na Ústecku (27,5 procenta respondentů). Naopak nejméně obav z téhož mají lidé na Liberecku (5,3 procenta) a v Jihočeském kraji (6,5 procenta). Ve svých obavách, které jim brání měnit zaměstnání, naopak jihočeští respondenti bezkonkurenčně vedou v kategorii „nechci nic měnit, protože v této práci už vím co a jak“ s 32,3 procentního bodu respondentů. Z psychologického hlediska se na neochotě jít do rizika podle Höschla podepisuje ztráta iniciativy spojená se stereotypní náplní práce. Svou roli hrají objektivní hlediska i obavy, míní Höschl. Zejména pak snižující se šance získat jinou práci ruku v ruce s postupujícím věkem.

Českou republikou tak zjevně obchází obavy z ageismu a diskriminace lidí po padesátce spolu s obavou, že se již starší jedinec v novém pracovním procesu nedokáže aklimatizovat. Ta může být zčásti i díky dynamickému technologickému pokroku posledních let pronikajícímu do profesionálního prostředí tu více tu méně založena na realitě.

Spokojenost podle kraje (v procentech respondentů z celkového vzorku, kteří uvedli, že jsou se svou prací jednoznačně spokojeni a neuvažují o změně)
Jihomoravský 53,4
Liberecký 52,6
Královéhradecký 51,7
Moravskoslezský 48,3
Plzeňský 48,0
Vysočina 46,7
Praha 45,6
Jihočeský 45,2
Zlínský 43,8
Olomoucký 41,9
Středočeský 37,1
Pardubický 33,3
Ústecký 32,5
Karlovarský 30,8

Dále čtěte:

Počet důchodců v exekuci stoupl, senioři se vrací do práce

Šedá, ale naše. Co nám stínová ekonomika říká o fungování státu

Kariéra. Kvůli ní Češi překvapivě nejčastěji mění zaměstnání


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez…
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za držák nápojů si připlatíte
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Technologie
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít