Twitter je v obležení, kupci se ale nemusí vyplatit

05. října 2016, 19:09  -  Daniel Džmuráň
05. října 2016, 19:09

Prodej sociální sítě Twitter je podle všeho na spadnutí. Okruh kandidátů na její převzetí se v posledních dnech zúžil na trojici vážných zájemců. Jde o technologický gigant Google, zábavní koncern Disney a cloudovou společnost Salesforce.

Magazín Fortune však varuje, že případná akvizice Twiteru, jehož cena se odhaduje nejméně na 16,5 miliardy dolarů (397 miliard korun), se ani jednomu z velkých technologických hráčů nemusí vyplatit. Připomíná přitom několik podobných transakcí, v nichž došlo k převzetí velkých a zavedených společností (jakou Twitter bezpochyby je) a které skončily neslavně. Mezi nepovedenými nákupy figuruje například akvizice výrobní části finské Nokie společností Microsoft či koupě dodavatele síťových řešení 3Com firmou Hewlett-Packard.

O poznání větší úspěchy sklízí velké koncerny s investicemi do menších progresivních projektů a start-upů. Včasná akvizice Instagramu či WhatsAppu v době, kdy šlo ještě o relativně malé firmy, je bezpochyby něčím, za co se nyní v ústředí Facebooku mohou plácat po zádech. Stejně tak v Googlu asi nikdy nebudou litovat nákupu společnosti Applied Semantics, kterou přetvořili ve svého klíčového zprostředkovatele reklamy AdSense, nebo akvizice malé firmy Keyhole, nyní známé a využívané po celém světě pod jménem Google Earth.

Do které skupiny se zařadí Twitter, pokud k jeho prodeji skutečně dojde, se těžko předpovídá. Historie by se však klaněla spíše k první, tedy pesimistické variantě. A podobně o ní podle reakcí trhu smýšlejí také investoři.

Investoři říkají NE!

Zatímco akcie Twitteru v reakci na poslední informace o možných kupcích vyskočily o více než 5 procent, jeden z trojice potenciálních kupců, cloudová společnost Salesforce, zaznamenal naopak více než sedmiprocentní propad. Právě o této firmě se přitom v posledních dnech mluví v souvislosti s prodejem nejvíce. Může za to údajné vyjádření jejího ředitele Marca Benioffa, jenž měl podle deníku Wall Street Journal o Twitteru mluvit jako o "nevybroušeném diamantu."

Vývoj akcií Salesforce v roce 2016

Jenže podle analytiků japonské bankovní skupiny Mizuho by akvizice Twitteru jeho firmě spíše uškodila. „Od případného prodeje neočekáváme žádné výnosy z rozsahu ani nákladové synergie, protože firmy nemají žádný společný byznys. Salesforce by naopak s největší pravděpodobností musel do akvírované firmy investovat, aby ji navrátil na růstovou kolej,“ upřesňuje analytický útvar Mizuho a přikládá i konkrétní čísla. Internetová společnost by podle nich následkem transakce přišla o 12 až 17 miliard dolarů v tržní hodnotě (289 až 409 miliard korun). To by představovalo 20 až 25 procent z celkové hodnoty Salesforce včetně Twitteru.

Vývoj akcií Twitteru v roce 2016

Náhrada za LinkedIn?

Že Benioff po velké sociální platformě už nějakou dobu touží, není žádným tajemstvím. Letos si brousil zuby i na profesní síť LinkedIn, avšak tu mu za pět minut dvanáct vyfoukl Microsoft. Benioff se s touto dílčí prohrou dosud nesmířil, mimo jiné proto, že za LinkedIn údajně nabízel vyšší cenu, a celou transakci nyní žene k Evropské komisi pro údajné porušení antitrustových zákonů. Zda je tak jeho zájem o Twitter pomyslným plánem B, nebo by Benioff v ideálním vesmíru koupil obě sítě, dokáže asi posoudit jen on. Vzhledem k tomu, že prodej LinkedInu byl již posvěcen regulatorními orgány ve Spojených státech, Kanadě i Brazílii, je jeho stížnost k Evropské komisi spíše jen výkřikem do tmy.

Dále čtěte:

Koupi Twitteru zvažuje impérium Walta Disneyho

Twitter je krok od převzetí. Zájem může mít Google i Salesforce

Zhrzený Salesforce žene prodej LinkedInu k regulátorům

Co zachrání Twitter? Prodej

Microsoft kupuje LinkedIn. Za 630 miliard


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít