Société Générale jdou lépe auta než bankovnictví

03. listopadu 2016, 14:18  -  krz
03. listopadu 2016, 14:18

Zisky z aktivit spojených s nízkým či dokonce mizivým rizikem jsou pro bankovní domy v časech krize a očekávání finančních otřesů požehnáním. Jedním z takových je i leasing automobilů a jejich správa pro firemní klientelu. Ziskovost francouzské banky Société Générale v tomto segmentu předčila letos v prvním pololetí ty z tradičnějších bankovních služeb.

Druhým největším poskytovatelem leasingových služeb v Evropě je nyní francouzská banka Société Générale. Pod svou divizí ALD spravuje flotilu 1,3 milionu vozů a ve 42 zemích světa včetně Brazílie, Indie a Číny zaměstnává víc než pět tisíc lidí.

Zatímco ve třetím čtvrtletí čistý zisk Société Générale mírně klesl (o 2,4 procenta), divize automobilového leasingu se v prvním pololetí stala nejziskovějším segmentem podnikání banky. Její ziskovost podle ukazatele rentability vlastního kapitálu (return on equity, viz. box) činila 34 procent a překonala i výsledek divize pojišťovnictví (20 procent) či finančních aktivit na globálních trzích (15 procent). Podle Didiera Hauguela, člena výkonného výboru banky, by se ROE leasingové divize ALD měla nad dvaceti procenty držet i v následujících letech.

Rentabilita vlastního kapitálu
Termín ROE (return on equity), v češtině rentabilita vlastního kapitálu, vyjadřuje, kolik čistého zisku připadne na jednu korunu či euro investovaného kapitálu. ROE je klíčovým ukazatelem především pro akcionáře, společníky a další investory. ROE lze dosáhnout vydělením akcií podílníků čistým ziskem společnosti a následným vynásobením stem (převedením na procenta).

Zdroj: Managementmania, Wikipedia, Investopedia

V první polovině roku byly příjmy ALD odpovědné za necelých 9 procent celkových zisků Société, přičemž čisté příjmy z této oblasti se vyšplhaly na 208 milionů eur. Podle agentury Bloomberg pak překonaly i příjmy z poradenství ohledně fúzí a akvizic a financování velkých klientů. Ve třetím čtvrtletí letošního roku činily zisky Société Générale 1,1 miliardy eur.

Přečtěte si, jak na tom ve třetím čtvrtletí byla švýcarská UBS:

Zisk největší švýcarské banky UBS klesl ve čtvrtletí o 61 procent

Leasingové aktivity v oblasti automobilů mají i další banky. Společnost Arval, která vozy „lízuje“ pro bankovní dům BNP Paribas, má pod sebou přibližně milion automobilů a údajně hlásí ve třetím čtvrtletí „dobrý růst“ napříč regiony.

Před dvěma lety zahájila leasingovou operaci i Banco Santander ve spolupráci se skupinou PSA (výrobcem vozů Peugeot a Citroen) v 11 zemích. Zisky z divize „consumer finance“, která pronájem vozidel zahrnuje, vyskočily v posledním čtvrtletí o dvacet procent. Société Générale do podnikání v oblasti leasingu automobilů vstoupila po roce 2000 poté, co s BNP Paribas prohrála v souboji o převzetí Banque Nationale de Paris.

Gle Sgbj

Vývoj akcií Société Générale (Zdroj: ieconomics.com)


Také si přečtěte:

Exportní bance pomůže stát. Na její ztráty poskytne 2,5 miliardy

Švýcarská transparentnost: centrální banka „tajně“ oslabuje frank


Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít