Na Marsu budeme první, tvrdí šéf Boeingu

06. října 2016, 10:32  -  krz
06. října 2016, 10:32

„Jsem přesvědčen o tom, že první člověk, který se bude procházet po rudé planetě, tam dorazí na palubě naší rakety,“ řekl výkonný ředitel společnosti Boeing Dennis Muilenburg během konference v Chicagu. Pro Muskovu SpaceX to představuje hozenou rukavici.

Americký výrobce letadel a raketových motorů Boeing se v minulosti velkou měrou podílel na vítězství Spojených států nad SSSR během vesmírných závodů o dobytí měsíce. Nyní tak ředitel Boeingu Muilenburg vyzval k souboji na dálku dalšího konkurenta: ambiciózní firmu SpaceX technologického magnáta Elona Muska. Šéf firmy se sídlem v Chicagu prý nepochybuje, že rakety Boeingu dorazí k Marsu jako první.

Vesmírný kmet versus benjamínek

Rivalita mezi protřelým veteránem (Boeing) a relativním nováčkem (SpaceX) vesmírného průmyslu je podle Erica Bergera, redaktora serveru Ars Technica, dobře patrná, ač příliš často nebývá ventilována mediálně. „ Před tím, než SpaceX dorazil na scénu, si Boeing užíval velkých a ziskových zakázek pro vesmírný program NASA. Pak se objevil Musk se SpaceX a pokusil se změnit paradigma,“ píše Berger.

Elon Musk to s Marsem myslí vážně. Přečtěte si o tom:

SpaceX vyvíjí obří vesmírnou raketu pro kolonizaci Marsu

Ač se vize obou firem rámcově střetávají, Muskova velkohubá prohlášení jsou viditelnější než „realističtější“ plány Boeingu. „Konečným cílem SpaceX není dostat se na Mars, ale vybudovat transportní systém,“ sdělil Musk minulý týden během konference, na které představil své ambice vybudovat z ojedinělých vesmírných letů turistický byznys pro masy.

Systém, se kterým při letu k Marsu Musk počítá, by podle něj měl být hotov nejpozději do roku 2030. Vývoj jedné rakety, která by měla být schopna na rudou planetu dopravit až sto kolonistů, má přijít na 10 miliard dolarů. To pro Boeing představuje příslovečný červený hadr. Raketa SLS (Space Launch Systém) určená pro speciální dálkové lety NASA bude stát šestinásobek a počítá s přepravou čtyř až šestičlenné posádky.

O vesmíru jako komerčním prostoru pro turisty sní podle agentury Bloomberg i Boeing. „Myslím si, že tato oblast je pro naši společnost naprosto fascinující,“ nechal se slyšet Muilenberg, podle nějž by vesmírný turismus měl během několika příštích dekád „rozkvést ve výnosný byznys“. Mezinárodní vesmírnou stanici ISS by podle něj na zemském orbitu mohly doplnit hotely či komerční společnosti zabývající se vývojem či výrobou, pro které jsou vhodné podmínky snížené gravitace.

O kolonizaci vesmíru sní i šéf Amazonu. Přečtěte si:

Velká raketa, velké ambice. Bezos chce miliony lidí ve vesmíru


Rovněž si přečtěte:

Vesmírná mise NASA chce objasnit počátky života na Zemi

V Argentině objevili jeden z největších meteoritů na Zemi

Tunguzka číslo 2? Blíží se šedesátimetrový asteroid


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít