Lunatici řeší miliardy

 Páral 11. ledna, 11:35  -  Pavel Páral
11. ledna, 11:35

Diskuse, co s nečekaným přebytkem rozpočtu se zdá být stejně nečekanou. Jakoby se se člověk ocitl na nějakém sletu lunatiků. Původní, asi každému srozumitelná myšlenka ministra Babiše, že o těch šedesát miliard se prostě sníží státní dluh, se dalším dvěma vládním stranám vůbec, ale vůbec nelíbí.

Lidovci jsou alespoň upřímní a chtějí přebytek použít na podporu venkova. Tedy na standardní zkorumpování svých tradičních voličů. Socialisté se už také nemohou dočkat rozdávání, ale zároveň předstírají rozpočtovou odpovědnost. Desítky miliard se nerozdají důchodcům natvrdo, ale poputují na důchodový účet, který zle pravicové vlády v devadesátých letech vybrabčily. A zajistí se tím, že i v dobách zlých bude na pořádné valorizace penzí, na něž kvůli tomu brabčení v minulosti nebylo.

U této vize premiér Sobotka zřejmě kalkuluje s tím, že prezident Miloš Zeman měl před lety pravdu, když konstatoval, že 65 procent národa jsou debilové. A Sobotka je zřejmě přesvědčen, že ti zbylí stejně socany volit nebudou. Jinak by se veřejné prezentace takovýchto myšlenek nedůstojných člověka s univerzitním vzděláním nedopouštěl. Deficit důchodového účtu se pohybuje kolem třicet miliard korun ročně. Po destabilizaci důchodového systému opatřeními prosazenými ministryní Marksovou a dalších bytostí zvláštního ražení se ve střednědobém horizontu propadne ke sto miliardám ročně.


Jak Pavel Páral viděl rok 2016?

Skončil rok, kdy cosi začalo


Prostě zrychlení valorizací a zastropování důchodového věku něco stojí a těch pár desítek miliard loňského přebytku jsou směšné drobné, zvlášť když nepřijde nějaká rozumná vláda, která Marksové výdobytky anuluje a ještě pořádně v penzích přitvrdí, a státní dluh vyšplhá kvůli státním důchodům během příštích třiceti let na stovky procent hrubého domácího produktu. Každý, kdo zvládl velkou násobilku, nesporně chápe, že nějaké komické rezervy na důchodovém účtu jsou jen záminkou, jak přebytek použít na volební korupci.

Nikoho přitom ani nenapadne přemýšlet o tom, že rozhodující díl těch šedesáti miliard korun jsou peníze, které by, v případě, že by nedošlo k výpadku v infrastrukturních projektech, byly použity na kofinancování Evropou dotovaných státních investic. A až ty dotace zase naběhnout, bude třeba si na to kofinancování zase půjčovat, protože rozpočet bude deficitní. Prožrat přebytek vzniklý časovým nesouladem v cash flow je chování, které připomíná sedláka, který v únoru semele osivo na mouku, aby měl z čeho péct na oslavu masopustu koláče.

Čtěte další komentáře autora:

Daňové trable ministra financí

Babiš píše Ježíškovi

Tvůj byrokrat tě uzdraví?


Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít