Američané doženou Čechy. Bídou prezidentských voleb

Holec 07. listopadu 2016, 12:53  -  Petr Holec
07. listopadu 2016, 12:53

Mnozí Američané si v médiích smutně ulevují, že bídný souboj Clintonová versus Trump budou první volby, kdy radši nebudou volit. Nebo případně volit přijdou, vyberou ale někoho, kdo vůbec nekandiduje. Celkem jim rozumím: ani já jsem v našich prvních přímých prezidentských volbách poprvé radši nevolil, taková to byla bída.

Výběr mezi Zemanem a Schwarzenbergem byl totiž zhruba stejný jako si v televizi vybírat, jestli vám doma vaří Jiřina Bohdalová nebo Jiří Babica. Otráví vás oba, každý jen jinak. U Zemana člověk tušil, že i na Hradě to bude Zeman, jak ho všichni dobře známe – jen o dost let a taky lahví slivovice a laciného vína mentálně i fyzicky starší. Pravda, jen málokdo tehdy předvídal, jaký rozměr tomu všemu později přidá Jiří Ovčáček, v podstatě milý nemocný muž.

Ze starého knížete pro změnu dělali mladého pankáče a nositele dobra tak vehementně, až to celé taky nebezpečně smrdělo. Kdyby i Česko mělo jaderný kufřík, s knížetem v nejvyšší ústavní funkci by se člověk bál, že usne, někde ho zapomene a… Navíc jsem pro zrušení prezidentské funkce, tak co bych u voleb taky dělal? Jen bych ty „parchanty dál podporoval“, jak ve své knize píše americký satirik P. J. O´Rourke.


Přečtěte si další komentáře autora:

Vpravo velké prázdno

Česká ústava potřebuje klauzuli proti demenci

Sobotkovo obdivuhodné zabednění


Stejné dilema teď zažívají i Američané. Donald Trump je tak nebezpečný, že se vsadím, že by před ním radši zalezl do jaderného bunkru i severokorejský fešák Kim. Hillary Clintonovou zase nejlépe popsal nynější britský ministr zahraničí Boris Johnson, samozřejmě ještě coby novinový komentátor: vypadá jako sadistická sestra z psychiatrické léčebny. Ani jednoho z nich taky určitě nechcete v Bílém domě, kde jaderný kufřík na rozdíl od Hradu mají.

A mimochodem: Zeman se veřejně chlubí, že by volil Trumpa, protože je prý stejně jako on politicky nekorektní, což se v dnešní rozbouřené době hodí. To je samozřejmě velké nedorozumění, jak už to u prezidenta bývá: Zeman si plete politickou nekorektnost, vcelku pozitivní věc, s jistou klinickou diagnózou, která už tak pozitivní není. Nebo přinejmenším ne u prezidentů, a to i když je jejich největší pravomocí pouhé otravování vzduchu.

Nejhorší na tom všem ale je, že by se to celé mohlo už skoro za rok v podstatě opakovat: představte si, že po své první pětiletce na Hradě znovu kandiduje Zeman a proti němu velikáni dobra jako Michal Horáček a Jiří Pospíšil. Bývalý ministr spravedlnosti ve skutečnosti trumfne i Machiavelliho, zatímco Horáček začíná zrát do šlechetnosti primáře Sovy. Ani jedno není vůbec hezké. Doufejme aspoň, že svůj prezidentský slib dodrží i Zdeněk Škromach a zvedne to. Hovory od bazénku totiž byly fakt od srdíčka.


Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít