zavřít

Ty to zvládneš.cz - ZDRAVOTNÍ STAV ŘIDIČŮVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

 Platba kartou v zahraničí
Platba kartou v zahraničí
Autor: CC0: Rawpixel.com

Dilema, které řeší každoročně tisíce dovolenkářů. Je lepší v zahraničí platit kartou, nebo hotově?

08. dubna 2019, 09:00 - Tomáš Bohuslav
 Platba kartou v zahraničí
Platba kartou v zahraničí
Autor: CC0: Rawpixel.com
08. dubna 2019, 09:00

Ačkoliv sotva začalo jaro, sezóna letních dovolených se nezadržitelně blíží. Do konce školního roku zbývají pouhé tři měsíce a řada lidí má již o svých prázdninových plánech vcelku jasno. A podobně jako každý rok musí řešit jeden velký oříšek - vyplatí se před cestou do zahraničí směnit koruny do valut, či je lepší platit kartou až na místě? Obě varianty mají svá pro i proti.

Až na jisté výjimky lze běžné platební karty Visa i Mastercard použít v rámci Evropské Unie v podstatě kdekoliv. Míst, kde nejsou akceptovány, je naprosté minimum a povětšinou se jedná spíš jen o několik lokálních obchodníků.

Chystá-li se člověk do nějakého plážového rezortu, pak s největší pravděpodobností nebude mít v tomto ohledu problém. Na druhou stranu, pokud turisté vyhledávají spíše exotiku nebo místa, která jsou od civilizace vzdálenější, dost dobře se může stát, že nejbližší platební terminál, případně bankomat budou kilometry daleko. V takovém případě je pak pochopitelně čistě z praktických důvodů lepší vždy nějakou hotovostí v místní měně disponovat.

Zaběhlé zvyklosti se mění raketovým tempem

Co se týče samotného dilematu, zda platit za hranicemi ČR kartou, či hotově, ještě relativně donedávna měli Češi v tomto ohledu poměrně jasno. V důsledku vysokých bankovních poplatků spojeným s používáním platebních karet sahala po výměně korun za zahraniční platidlo naprostá většina lidí. To však již nyní neplatí.

Zatímco ještě před sedmi lety uskutečnili Češi v zahraničí podle údajů Sdružení pro bankovní karty přibližně „pouhých“ 21 milionů karetních transakcí, v roce 2017 se toto číslo vyšplhalo až k hranici 75 milionů. Změna chování českých spotřebitelů je zde proto více než patrná.

Vyplatí se pečlivě zkontrolovat kurzovní lístek a seznam poplatků

Zostřující se konkurence mezi tuzemskými bankami nicméně přinutila i ty největší hráče v oboru pozměnit svoji obchodní strategii. Otázkou tak zůstává, na kolik se jim díky tomu podařilo rozdíl mezi oběma variantami skutečně zredukovat. Každá banka totiž pochopitelně k této problematice přistoupila jinak.

Většina tuzemských bankovních domů na svých stránkách hrdě uvádí, že platby jejich kartou v zahraničí (ať už kreditní, či debetní) jsou zcela zdarma. Pravda to je nicméně jen částečná. Samotná platba totiž zdarma skutečně být může, v důsledku měnové konverze si ale zákazník nakonec přeci jen něco připlatí.

A podobné to je i v případě výběru peněz z bankomatu přímo na místě. Přirážky za tuto volbu může mít každá banka nastavené trochu jinak. Někdy se vše odvíjí čistě od aktuální výše měnového kurzu a jednorázového poplatku, jinde je potřeba k těmto položkám připočítat ještě přirážku odvíjející se od hodnoty převáděné částky.

Vždy je proto dobré si pečlivě přečíst kurzovní lístek, a zejména také poplatkovou politiku své banky. Devizový kurz bývá zpravidla výhodnější než ten valutový, a proto záleží spíše na případných vedlejších poplatcích. V případě menší částky jsou rozdíly v podstatě minimální. Pohybuje-li se tato částka v řádu tisíců eur, pomyslné nůžky se pochopitelně o to více rozevírají. To vše by nicméně měl být zákazník schopen dohledat na webových stránkách svého bankovního domu.

Službě DCC se vyhněte obloukem

Samostatnou kapitolu pak představuje služba Dynamic Currency Conversion (DCC). Ta se začala ve velkém šířit zhruba před deseti lety, a ačkoliv se na první pohled jedná o poměrně chytré řešení, které může spotřebitelům usnadnit rozhodování o způsobu platby, respektive výběru z bankomatu při jejich cestách v zahraničí, opak je pravdou.

Díky této službě se zákazníkovi na platebním terminálu, popřípadě bankomatu zobrazí vedle částky v místním platidle i údaj přepočtený na měnu, v níž je veden jeho účet. On tak okamžitě vidí, jaká suma mu následně bude odečtena z jeho konta a nemusí nic složitě přepočítávat. Problém je nicméně v tom, že kurz takto převedené částky je určen samotným provozovatelem terminálu a bývá zpravidla o poznání horší, než kdyby zvolil možnost platit v místní měně, jak upozorňují experti ze společnosti Akcenta CZ, největší platební instituce ve střední Evropě.

Platí-li tedy například český turista v některé zemi eurozóny platební kartou a rozhodne-li se využít tuto možnost, může být v konečném zúčtování kurz horší třeba i o dvě koruny.

Pokud by platil v eurech, pak mu sice jeho banka tuto částku převede na koruny a následně odečte až po několika dnech (většinou do tří pracovních dnů), takže k jistému kurzovému výkyvu dojít může, i přesto se ale tato možnost vyplatí, neboť šance, že tento kurz bude hroší, než jaký nabízí služba DCC, je v podstatě minimální.

Jednoznačnou odpověď poskytnout nelze

Zatímco trend posledních let hovoří zcela jasně, rozseknout dilema, zda v zahraničí platit kartou, či hotově tak úplně jednoduché není. Obě varianty mají svá úskalí.

Většina expertů se shoduje v tom, že platba hotovostí se v současné době pomalu, ale jistě začíná stávat přežitkem. Což ostatně svým chováním potvrzují i samotní spotřebitelé. Peníze navíc nelze jen tak pojistit, zatímco při ztrátě karty je možné zavolat do své banky, a kartu nechat v podstatě ihned zablokovat.

Nakonec ale vždy záleží na tom, kolik se člověk v zahraničí chystá utratit. Bude-li tato suma malá, rozdíly budou zanedbatelné, v případě vyšší částky je potřeba se nejprve seznámit s poplatkovou politikou své banky a oběma druhy kurzů, tedy jak devizovým, tak valutovým. Díky platbě hotovostí zase má spotřebitel při nejmenším jistotu, že se stoprocentně vyhne službě DCC, kvůli níž by se mohla dovolená nevědomky o poznání prodražit.


Čtěte také

 Kandidát na prezidenta USA Michael Bloomberg

Frontální útok: americkým prezidentem chce být několik současných a bývalých starostů

Poslední starosta opustil oválnou pracovnu před 90 lety. Souboj o prezidentskou nominaci…

před 52 minutami

 V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví - ilustrační foto

V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví. Bankám hrozí miliardové ztráty

Divoký vývoj úrokových sazeb dal vzniknout novému fenoménu. Turistika klientů za…

před 57 minutami

Praha  Coworking v Albatrosu, ilustrační foto

Miliardář Skala prodal Farnbauerovi budovu Albatrosu na Národní třídě

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na…

před 2 hodinami

Události  Společnost SpaceX na floridském mysu Canaveral úspěšně vyzkoušela nouzový záchranný systém

SpaceX úspěšně vyzkoušel nouzový záchranný systém. Loď s padáky přistála na mořské hladině

Kosmická loď Crew Dragon americké společnosti SpaceX dnes na floridském mysu Canaveral…

19. ledna 2020

 Snadno dostupné kosmopolitní město nabízí chutě celého světa

Netradiční berlínská gastronomie. Snadno dostupné kosmopolitní město nabízí chutě celého světa

Lipsko je prý nový Berlín. Není! Na sklonku loňského roku jsem vyzkoušela obojí a z…

19. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 4 | Průměrné hodnocení: 4.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Kdo bude letos muset zaplatit solidární daň?
Dodavatel elektřiny a plynu pro rok 2020. Jak vybrat nejlepší společnost?
Pohřeb a práce: kdy máte nárok na volno?
Vrácení daní 2020 - kdy dostanete daňový přeplatek?
Kdy budou pololetní prázdniny v roce 2020?
Auta
Víceúčelový autobus Scania pro rakouské hasiče
Vyplatí se elektromobil proti běžnému autu? Ano, musíte s ním ale jezdit až 10 let
Damon Motorcycles se pokusí o revoluci ve světě elektro biků
Fiat 124 Special T (1974) vs. VAZ 2101 (1975): Bratři z opačných břehů
Němci vyrábí nejméně aut za čtvrt století. Vláda už plánuje, jak krizi zmírnit
Hry pro příležitostné hráče