Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

SEPA platba - ilustrační foto
SEPA platba - ilustrační foto
Autor: CC0: Pixabay

Posíláte peníze po Evropě a chcete se vyhnout vysokým poplatkům? Řešením jsou SEPA platby

25. března, 09:00 - Tomáš Bohuslav
SEPA platba - ilustrační foto
SEPA platba - ilustrační foto
Autor: CC0: Pixabay
25. března, 09:00

Přesahují-li vaše obchodní aktivity hranice České republiky, dříve či později začnete řešit, jak co nejefektivněji přesouvat finanční prostředky jedním nebo druhým směrem. Tato otázka představovala ještě nedávno pro finanční manažery relativně velké dilema, neboť jednotlivé banky si za platby do zahraničí účtovaly nemalé poplatky, jež mohly v jistých případech významně ovlivňovat konečnou výši finančních nákladů firmy. Se zavedením SEPA plateb byl nicméně tento problém alespoň částečně vyřešen.

Zkratka SEPA vychází z anglického Single Euro Payments Area a do češtiny se překládá jako Jednotná oblast pro platby v eurech. Cílem tohoto unijního projektu bylo vytvořit jakýsi prostor, v rámci něhož by bylo možné bezhotovostně převádět finanční prostředky v eurech stejným způsobem a současně za stejných podmínek, jako by se jednalo o platbu tuzemskou.

V současnosti tvoří SEPA prostor 36 zemí včetně České republiky. Kromě všech států patřících do Evropské Unie lze prostřednictvím této platební metody posílat finanční prostředky rovněž do Lichtenštejnska, Monaka, Norska, San Marina, Švýcarska, na Island a nově také do Andory a Vatikánu.

Pohodlně, rychle a výrazně levněji

Mezi hlavní výhody SEPA plateb patří skutečnost, že si kvůli nim klient nemusí zřizovat žádný účet v cizí měně. Postačí mu k tomu jeho běžný korunový. Na eura je částka převedena během realizace samotné platby.

O veškerých poplatcích spojených s provedením tohoto platebního příkazu je klient informován předem. V rámci SEPA si je navíc mezi sebe obě strany - jak odesílatel, tak příjemce – rovnoměrně rozdělí. Právě proto jsou tyto poplatky označovány jako SHA, což vychází z anglického Shared, tedy sdílený.

Současně bývají o poznání menší, než v případě běžné zahraniční platby. Odpadají zde totiž další potenciální poplatky účtované jinými bankami, které figurují v rámci transakce jako zprostředkovatelé, kvůli čemuž by příjemce mohl v konečném důsledku obdržet o poznání menší částku, než jaká mu byla původně odeslána.

Další nespornou výhodu ve spojení se SEPA platbou představuje její rychlost. Banky, potažmo platební instituce jsou schopny tyto převody uskutečnit v rozmezí tří pracovních dnů, někdy i dřív.

K jejímu provedení přitom klient potřebuje znát v podstatě jen dvě základní věci, a sice takzvaný IBAN a BIC.

IBAN neboli International Bank Accoun