Zběsilé řádění v nejcennější přírodě? KRNAP rozdal stotisícové pokuty - Euro.cz

Přihlášení

Zběsilé řádění v nejcennější přírodě? KRNAP rozdal stotisícové pokuty

,
Zběsilé řádění v nejcennější přírodě? KRNAP rozdal stotisícové pokuty
Zdroj: KRNAP

Čtveřice mužů, kteří letos 1. dubna na skútrech rozjezdili nejvzácnější partie Krkonošského národního parku (KRNAP), musí platit. Policie je ale stíhat nebude.

„Správa KRNAP uložila každému ze čtyř řidičů pokutu ve výši 100 tisíc korun. Jeden již zaplatil, ostatní se odvolali a řízení dosud není ukončeno,“ řekl Radek Drahný, mluvčí správy národního parku, týdeníku Euro. Správci tedy jezdcům vyměřili maximální možnou sankci.

Řádění čtveřice na terénních motocyklech z letošního 1. dubna prověřovala i Policie ČR. Jejich zběsilou jízdou na čerstvém sněhu totiž mohlo dojít k porušení podmínek tehdy platného nouzového stavu a nepovolenému překročení státní hranice. Vyšetřovatelé však věc odložili. „Co se týče možného porušení nouzového stavu, tak z provedeného šetření jsme nedospěli k závěru, že by došlo k porušení jeho podmínek, tedy že by jezdci překročili při své jízdě státní hranici,“ popisuje Lukáš Vincenc, regionální policejní mluvčí.

Pro jinak otrlé pracovníky Krkonošského národního parku i tamější boudaře je dění ze začátku dubna dodnes nepochopitelné. I proto, že jak popisuje Radek Drahný, skútry, respektive terénní motocykly na pásech, projely prakticky celé Krkonoše, rozjezdily ty nejcennější lokality národního parku. „Řidiči hrubě narušili ochranu tehdejší 1. zóny KRNAP a ohrožovali mimo jiné i hnízdiště sokola stěhovavého a zimoviště tetřívka obecného,“ pokračuje mluvčí.

Jezdci na svou nepochopitelnou „okružní jízdu“ 1. dubna vyrazili z parkoviště v Horních Mísečkách, odkud dojeli až do Obřího dolu. Jednoho z řidičů zastavili policisté spolu se strážci národního parku u Luční boudy, zbytek skupiny pak v Horních Mísečkách.

„Pokuty, které pachatelé přestupků dostávají, nejsou příjmem Správy KRNAP. Polovina jde obci, na jejímž katastru se přestupek stal (obec jej musí použít na zlepšení kvality života v obci), a druhá polovina jde Státnímu fondu životního prostředí, který zajišťuje financování projektů jako například Zelená úsporám či Dešťovka,“ uvedl už dříve Radek Drahný.