Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Vasil Mohorita, archivní foto
Vasil Mohorita, archivní foto
Autor: Josef Strouhal / Právo / Profimedia.cz

Vždy něco za něco: předák komunistické mládeže Mohorita je dnes židovským uklízečem na penzi

Jan Novotný 17. listopadu, 15:00  -  Jan Novotný
Vasil Mohorita, archivní foto
Vasil Mohorita, archivní foto
Autor: Josef Strouhal / Právo / Profimedia.cz
17. listopadu, 15:00

Byl to jeden z největších talentů uvadajícího komunistického režimu na konci 80. let a jeden z hlavních kandidátů na klíčové funkce ve státě. Kdyby v listopadu 1989 nedošlo k postupnému převedení moci do rukou Občanského fóra, stal by se tehdy sedmatřicetiletý Vasil Mohorita s největší pravděpodobností jedním z nejmocnějších lidí v ČSSR.

Vasil Mohorita byl předsedou Ústředního výboru Socialistického svazu mládeže a také poslancem České národní rady. Jako vyučený automechanik vychodil elitní Vysokou školu politickou, a dokonce odjel i na studia do Moskvy na Vysokou školu komsomolskou. V listopadu 1989 se stal členem nejužšího stranického politbyra (předsednictvo ÚV KSČ). Vlak za politickou mocí ale náhle vykolejil a Mohorita se ocitl uprostřed víru nových pořádků. Ba co víc. On se na nich přímo podílel. Byl to on, kdo povoloval shromáždění studentů 17. listopadu na Albertově. Dokonce sám na protest dorazil.

„Šel jsem tam a stál pod transparentem Jakeše do koše - nestoupl jsem si tam schválně. Kdybych si tam stoupl schválně, tak by druhý den ve svodných informacích StB byla informace, že se taky cpu na místo generálního tajemníka a jenom používám jiné metody než Štěpán, Adamec, Hegenbart, Štrougal,“ vzpomíná na historické chvíle dnes někdejší mocný aparátčík.