Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Havárie jaderné elektrárny, ilustrační foto
Havárie jaderné elektrárny, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Už žádné havárie: vědci hledají bezpečné jaderné palivo

19. listopadu, 06:01  -  František Novák
Havárie jaderné elektrárny, ilustrační foto
Havárie jaderné elektrárny, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
19. listopadu, 06:01

Vědci na univerzitě v Manchesteru zkoumají vlastnosti alternativního jaderného paliva, jež by bylo odolné vůči haváriím v jaderných elektrárnách. Jedná se o takzvané accident tolerant fuels (ATF). Jedním z nich je sloučenina uranu a křemíku. Vedoucí výzkumu Robert Harrison nicméně varuje před tím, že vývoj ATF potrvá déle, než si odborníci původně mysleli.

„Od havárie v japonské Fukušimě v roce 2011 panuje na mezinárodní úrovni snaha vyvinout palivo odolné proti nehodám. Palivo založené na bázi uranu bude v případě havárie odolávat lépe než současné palivové soubory,“ vysvětlil Robert Harrison z Dalton Nuclear Insitute na univerzitě v Manchesteru.

Takové palivo by mělo umožnit provozovat současné tlakovodní reaktory při nižších teplotách. V případě nouzové situace to umožní technickému personálu získat více času na zvládnutí následků nehody. Uvažuje se o nahrazení oxidu uranu za sloučeninu uranu a křemíku – U3Si2. Tento materiál vede lépe teplo, což by mělo zamezit tragickým následkům havarií z Černobylu a Fukušimy, kdy došlo k výbuchu reaktoru a zamoření okolí radioaktivními látkami.

Harrison ale upozornil, že stále existuje mnoho nevyřešených otázek ohledně toho, jak by se nové palivo chovalo v reaktoru při havárii. Například při vysoké teplotě páry nebo vzduchu. Vědci tak zkoumali chování podobné sloučeniny Ce3Si2, jež místo radioaktivního uranu obsahuje lanthanoid cer.