V září to bude nad Českem opět bouřit. Proběhne velké alianční cvičení - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

V září to bude nad Českem opět bouřit. Proběhne velké alianční cvičení

,
V září to bude nad Českem opět bouřit. Proběhne velké alianční cvičení
Zdroj: Armáda ČR

Letošní ročník mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike začne 31. srpna, nad Českem bude kromě dronu Reaper operovat třeba i strategický bombardér B-52.

„Kromě České republiky plánuje účast na cvičení dalších šest aliančních zemí, a to Estonsko, Litva, Maďarsko, Německo, Slovenská republika a Spojené státy americké. Necelou pětistovku českých vojáků by tak mělo doplnit až 200 spojeneckých vojáků,“ vypočítává Lucie Machorková, mluvčí Ample Strike.

Cvičení, zaměřené především na kooperaci leteckých návodčích a pilotů bojových letounů při útoku na pozemní cíle, se kromě českých supersoniků Gripen a německých stíhaček Eurofighter a Tornado zúčastní i americký strategický bombardér B-52 či bezpilotní letoun MQ-9 Reaper. Celkově půjde až o 25 letadel a vrtulníků. Na zemi bude k dispozici 130 kusů pozemní techniky.

Na obloze bude k vidění i americký tanker KC-135. „Čeští piloti letounů Jas-39 Gripen si procvičí schopnosti při doplňování paliva za letu,“ vysvětluje Macharková jeho využití.

Letošní sedmý ročník cvičení Ample Strike začne 31. srpna, nejintenzivněji bude probíhat během pracovních dnů od 1. do 18. září. „Vojáci budou využívat výcvikový prostor Boletice, letiště Bechyně, základnu vrtulníkového letectva Sedlec u Náměště nad Oslavou, základnu taktického letectva Čáslav, letiště Pardubice a pluk ve Staré Boleslavi,“ sumarizuje Machorková.

V září to bude nad Českem opět bouřit. Proběhne velké alianční cvičení
3.1 (62%) 20 hlasování
Diskuze