Slovenská policie zadržela finančníka Kvietika. Čelí podezření z korupce - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Slovenská policie zadržela finančníka Kvietika. Čelí podezření z korupce

,
Slovenská policie zadržela finančníka Kvietika. Čelí podezření z korupce
Zdroj: Profimedia

Národní kriminální agentura (NAKA) zadržela v rámci rozsáhlé policejní akce Dobytkář vlivného podnikatele Martina Kvietika z investiční skupiny Slavia Capital, která je spjatá se Slovenskou národní stranou (SNS), jež byla ještě do nedávna součástí tamní vládní koalice. Podle dostupných informací se známý finančník dopustil korupčního jednání.

O Kvietikově zadržení v noci na dnešek informoval server Aktuality.sk. Následně zprávu prostřednictvím Facebooku potvrdila i slovenská policie.

„Národní kriminální agentura pokračuje ve vyšetřování případu z prostředí Zemědělské platební agentury. V rámci akce Dobytkář v nočních hodinách v Bratislavě vykonala zajišťovací úkony a zadržela další osobu M. K. jako důvodně podezřelého ze spáchání korupční trestné činnosti,“ uvedla policie.

Právě ony blízké vztahy mezi finanční skupinou Slavia Capital a bývalou vládní stranou SNS jsou přitom na celé kauze tím nejpikantnějším, neboť údajné korupční jednání může teoreticky zasahovat až do nejvyšších pater slovenské politiky. Byla to totiž právě SNS, která měla v Pellegriniho vládě pod sebou rezort ministerstva zemědělství a měla mimo jiné na starosti i přerozdělování stamilionových dotací pocházejících z evropských fondů.

Samotná akce Dobytkář trvá již od března, přičemž jak z vyjádření policie vyplývá, Kvietik, který je osobním přítelem předsedy SNS Andreje Danka, není zdaleka jediným, koho tamní příslušníci zákona během této razie zadrželi. Další osobou, jež skončila během středy v želízkách, byl podle serveru Dnes24.sk i bývalý šéf Zemědělské platební agentury (PPA) Juraj Kožuch. Kromě něj policie již dříve zadržela také Ľubomíra Kropila, dalšího bývalého šéfa PPA Ľubomír Partiku, dřívějšího vedoucího oddělení rozvoje venkova a přímých plateb na ministerstvu zemědělství Marka Kodadu a dvojici advokátů.

Podle zmíněného serveru to byl přitom právě Kropil, který se před policisty rozpovídal o údajných úplatcích přesahujících výši šesti milionů eur (přes 165 milionů korun). Vyjma Kožucha a Kvietka je nicméně zbylá pětice mužů stíhána na svobodě.

Zdroj: Aktuality.sk, Policie SR, Dnes24.sk

Slovenská policie zadržela finančníka Kvietika. Čelí podezření z korupce
3.3 (65%) 4 hlasování
Diskuze