Rakouský Halštat praská pod náporem turistů. Od května proto hodlá jejich počet regulovat - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Rakouský Halštat praská pod náporem turistů. Od května proto hodlá jejich počet regulovat

, Tomáš Bohuslav,

Ikonický Halštat ležící na břehu stejnojmenného jezera nějakých 80 kilometrů jihovýchodně od Salzburgu navštíví každý den až 10 tisíc turistů. A to je na městečko, jehož stálou populaci tvoří zhruba 800 lidí, skutečně hodně. Cestovní ruch sice představuje pro místní obyvatele významný, a v podstatě i hlavní zdroj příjmů, ti si jsou ale zároveň vědomi toho, že do budoucna je takovýto stav neudržitelný. Zdejší radnice proto na jaře zavede opatření, pomocí něhož počet návštěvníků zredukuje.

Halštat patří mezi oblíbené turistické cíle dlouhodobě. Vděčí za to mimo jiné i skutečnosti, že byl v roce 1997 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. V posledních letech se nicméně počet návštěvníků přijíždějících do tohoto města začíná vymykat kontrole. Za jeden den sem podle webu CNN Travel přijede mnohdy i dvanáctinásobně víc lidí, než kolik jich tu trvale žije.

Město jako z pohádky

„Halštat se stává čím dál slavnějším. Otevřelo se tu mnoho nových obchodů, penzionů a atrakcí. Když někdo zveřejní na Instagram nějakou pěknou fotku, lidé, kteří jej sledují, sem pravděpodobně také budou chtít přijet,“ naznačuje zmíněnému serveru možnou příčinu aktuálního náporu turistů Michelle Knollová z tamní rady cestovního ruchu.

Láká je sem jednak překrásná barokní architektura místních staveb, přilehlé solné doly, ale také dechberoucí výhledy do okolní krajiny či ikonické pohledy na město z většinou křišťálově čisté vodní hladiny halštatského jezera. Pro řadu z nich pak navíc další důvod k návštěvě představují i dohady, podle nichž toto alpské městečko posloužilo coby předloha pro vesničku Arendelle z oblíbené animované pohádky Ledové království.

Požehnání a prokletí zároveň

Podle americké turistky Morgan St. Pierrové, která se do Halštatu vypravila předloni o Velikonocích, není jednoduše tato malebná rakouská obec „na takový počet návštěvníků připravena, zejména pak během prázdninových víkendů“. Povšimla si totiž, že na rozdíl od Benátek či Amsterdamu, které turistům nabízejí nepřeberné množství aktivit, zde lidé tráví čas pouze tím, že se procházejí jeho úzkými uličkami a fotí.

Navštívili jste už někdy Halštat?

„Ráda bych se do Halštatu v létě vrátila, abych si užila jezero a zjistila, jak takové léto v Rakousku vůbec vypadá, ale jsem na vážkách, protože vím, kolik lidí tam bylo během zimních měsíců, a dokážu si představit, o kolik víc jich tam bude na jaře nebo v létě,“ dodává.

Ostatně, že je na tom něco pravdy, připouští i halštatský starosta Alexander Schuetz: „Situace ohledně turismu je velmi kontroverzní. Pro místní je to požehnání i prokletí zároveň. Na jedné straně mají z turismu velký zisk. Ten ale přichází na úkor soukromí a pohodlí.“

Pořadníky pro autobusy

Ve snaze tento stav zvrátit, či lépe řečeno pozměnit, proto místní autority přicházejí s protiopatřením. Na začátku letošního května tak vstoupí v platnost nový systém, jehož smyslem je korigovat množství autobusů, které dostanou povolení vjet do města.

„Autobusy si dopředu zarezervují místo a poté budou smět navštívit Halštat. Ty, jež budou mít rezervaci, ať už se jedná o zájezd, který zde bude zůstávat přes noc, nebo jen lidi, kteří se chtějí vydat na plavbu lodí nebo navštívit muzeum, budou upřednostněny,“ vysvětluje Knollová.

Podobně jako sám starosta ani ona nebere stížnosti místních na lehkou váhu, zároveň však zdůrazňuje, že je potřeba najít kompromis, který bude přínosný pro všechny.

„Mnoho obyvatel Halštatu na jedné straně turismus živí. Mnoho z nich v turistickém sektoru pracuje nebo turistům pronajímá soukromé pokoje. Na straně druhé, mít ve svém rodném městě tolik hostů může být vyčerpávající. Také ceny v supermarketech jsou dražší než v ostatních městech kolem,“ dodává Knollová s tím, že řešením by mohl být „turismus soustředěný na kvalitu“, nikoliv na množství, což je ostatně i hlavním cílem zmíněného opatření.

Čtěte také:

Dál už ani krok. Posvátná hora Uluru se turistům nadobro uzavřela

Další oběť turismu. Hanoj zavírá kavárny podél ikonické železnice

Benátky zakázaly velkým výletním lodím plout do centra. Město tak chce chránit památky

Ohodnoťte tento článek
Diskuze