Proč se vojsko klaní komunistické mlátičce? „Máme dohodu“ - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Proč se vojsko klaní komunistické mlátičce? „Máme dohodu“

,
Proč se vojsko klaní komunistické mlátičce? „Máme dohodu“
Zdroj: čtk

Čestná stráž české armády musela s praporem sekundovat obskurní události, kdy Zdeněk Ondráček (KSČM), odpůrce NATO a podporovatel doněckých separatistů, získal medaili „Za vlast a za svobodu“.

Svou jednotku na akci pořádanou ve čtvrtek 18. října Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS) vyslalo Posádkové velitelství Praha. Že ale šéf svazu Jaroslav Vodička vyznamená Ondráčka, bývalého příslušníka pohotovostního pluku VB, který na konci 80. let mlátil protikomunistické demonstranty a dodnes na tom nevidí nic divného, prý nikdo nevěděl.

„Vyznamenání si nechává vyrábět a o jejich udělení rozhoduje ČSBS. Ministerstvo na to nemá žádný vliv a ČSBS s námi tento proces nekonzultuje,“ reaguje Jan Pejšek, mluvčí obrany. Nicméně v souvislosti s ČSBS nejde o první kontroverzní událost. Kvůli podivnému hospodaření svazu a praktikám jeho předsedy Jaroslava Vodičky už organizaci opustilo mnoho veteránů.


Svaz bojovníků nejen za svobodu: bratři a sestry, potřebuji peníze

Šéf Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička a prezident Miloš Zeman.


A dekorování odznakem „Za vlast a za svobodu“ komunistického poslance a odpůrce Severoatlantické aliance Ondráčka je dalším z řady nevysvětlitelných Vodičkových rozhodnutí. Proč tedy česká armáda, člen NATO, posílá stále svou čestnou stráž na Vodičkovy ceremoniály? „Vážíme si činnosti všech spolků a organizací, které sdružují nebo pečují o válečné veterány a příslušníky domácího či zahraničního odboje a se kterými také proto na základě uzavřených dohod spolupracuje,“ odpovídá mluvčí Pejšek.

Na základě této dohody s Českým svazem bojovníků za svobodu vyšle Posádkové velitelství Praha svou čestnou stráž s praporem celkově na třicítku akcí. Ocenění Ondráčka bylo jednou z nich.

Nicméně informace z ministerstva obrany i generálního štábu dávají tušit, že vystupování Jaroslava Vodičky a jeho styl vedení svazu už jdou za čáru. Nastavená spolupráce by se tak do budoucna mohla změnit.

Čtěte také:

Komunista Ondráček dostal ocenění za příspěvky na pomníky, vysvětluje Vodička

Ohodnoťte tento článek
Diskuze