Povýšení Opaty se bude opakovat. Generál se stal obětí horlivosti exministryně Šlechtové - Euro.cz

Přihlášení

Povýšení Opaty se bude opakovat. Generál se stal obětí horlivosti exministryně Šlechtové

,
Povýšení Opaty se bude opakovat. Generál se stal obětí horlivosti exministryně Šlechtové
Zdroj: čtk

Náčelník generálního štábu Aleš Opata si musí na nejvyšší vojenskou hodnost počkat nezvykle dlouho. Armádním generálem jej prezident jmenuje až 28. října, přestože Opatovo povýšení na vládě protlačila Karla Šlechtová (za ANO) už 26. června. Mezitím ale vznikla nová vláda a procedura se tak musí opakovat.

Poslední zářijovou středu by měla česká vláda na svém jednání schvalovat seznam s příslušníky ozbrojených sil, kteří se měsíc nato na Hradě dočkají povýšení a generálských výložek. A jak zjistil týdeník Euro u několika vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, v dokumentu se musí znovu objevit i jméno generálporučíka Aleše Opaty.

Opatovo povýšení přitom minulá vláda Andreje Babiše schválila už 26. června. A to je právě zádrhel. „Jak jsme pochopili, návrh musí přijít od aktuálního kabinetu,“ přibližuje jeden z resortních úředníků. Ostatně jeho slova nepřímo potvrzuje i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček: „Co bylo, už není. Takový je život.“

S největší pravděpodobností doplácí stále čekající Aleš Opata na rozmary bývalé ministryně obrany Karly Šlechtové, která s návrhem na jeho povýšení zřejmě až příliš spěchala. „Můj poslední materiál na vládě,“ jak 26. června psala sama Šlechtová na sociální sítě, totiž přišel ve velmi nezvyklou dobu. Prezident generály jmenuje a povyšuje tradičně jen 8. května a 28. října.

„Stojím si za svým rozhodnutím. Pan generál Opata si povýšení zaslouží,“ říká Šlechtová dnes. „Je to voják v terénu, který se již po pár měsících osvědčil v pozici náčelníka generálního štábu,“ dodává.

Ministerstvo obrany zatím k navrhované hodnosti pro Aleše Opatu mlčí. „Materiál na vládu ještě není finálně připraven,“ prohlásila jen Alžběta Cimová z resortu.

Čtěte také:

Nový náčelník generálního štábu Aleš Opata: ten, kdo zvedne prapor

Vrchol Dnů NATO? Koncert pravých Ramsteinů v kostele

Ondřej Stratilík

Diskuze