Miliardovou zakázku na vysílačky ministerstvo možná přidělí bez tendru
Miliardovou zakázku na vysílačky ministerstvo možná přidělí bez tendru
Autor: čtk

Pegas volá SOS. Miliardová zakázka na vysílačky bude možná přidělena bez tendru

23. srpna 2018, 14:38 - Ondřej Hergesell
 Miliardovou zakázku na vysílačky ministerstvo možná přidělí bez tendru
Miliardovou zakázku na vysílačky ministerstvo možná přidělí bez tendru
Autor: čtk
23. srpna 2018, 14:38

„Vysílačková“ síť pro policii, hasiče a záchranáře přestane být od konce roku 2020 bezpečná. Přesto hrozí, že miliardovou zakázku přidělí ministerstvo bez tendru.

Využívají ji desítky tisíc policistů, hasičů a záchranářů, stát do ní již investoval víc než sedm miliard korun. Po téměř čtvrt století služeb ve prospěch eráru však začíná digitální „vysílačková“ síť Pegas zastarávat - mimo jiné nepodporuje rychlé datové přenosy, jindy se - především kvůli tomu, že signálem jsou pokryté jen zhruba dvě třetiny republiky - složky Integrovaného záchranného systému (IZS) nikam nedovolají. Výrobce Pegasu, koncern Airbus DS, navíc již před časem oznámil, že od ledna 2021 nebude stávající technologické řešení podporovat. Pro bezpečnost státu i samotných občanů tak bude nutné zajistit jiné řešení.

A přestože je ministerstvo vnitra, pod které Pegas spadá, na tuto hrozbu přinejmenším čtyři roky upozorňováno, do letošního léta se na vnitru nedělo nic.

Těžko soudit, zda za tím stojí něčí záměr, nebo „pouhá“ laxnost úředníků, každopádně nečinnost vnitra dostala celý erár pod zbytečný tlak, který může vyústit v několik negativních scénářů. Buď stát bez vyzkoušení, řádného testování a s rizikem nefunkčnosti od 1. 1. 2021 vybere nového dodavatele komunikačního systému pro IZS, nebo se rozhodne prodloužit kontrakt se stávajícím dodavatelem, společností Pramacom. Ani jedna cesta přitom není ideální a celý případ může mít soudní dohru.

Zaklínadlo JŘBU

V celé kauze je důležitá pozice společnosti Pramacom. Ta je zástupcem společnosti Airbus pro Česko, což jí po téměř dvě dekády zaručuje vysoce komfortní pozici, kdy jako jediná tuzemská firma může složkám IZS prodávat terminály, dodávat síťové technologie a poskytovat servis. A samozřejmě za ceny odpovídající popisované pozici. Připomeňme například smlouvu na dílčí modernizaci Pegasu z roku 2014, kdy ministerstvo vnitra prostřednictvím institutu JŘBU (Jednací řízení bez uveřejnění) zadalo Pramacomu zakázku za 354 milionů korun. Oficiální věstník zakázek uvádí jen za poslední čtyři roky 28 zakázek ze státní a veřejné správy pro Pramacom v úhrnné výši 794 milionů. A vypadá to, že to nejsou poslední peníze, které z eráru potečou této firmě.


Kdo zachrání záchranku? Služba nemá vrtulníky ani piloty


„Vzhledem k tomu, že se vnitro dostává do časové tísně, obáváme se, že bude preferovat upgrade současné sítě Pegas/ Tetrapol. Jakákoliv investice však nepřinese žádné nové funkcionality, například datové přenosy, ale jen povede k udržení provozuschopnosti současného řešení. To opravdu nepovažujeme za efektivní využití veřejných prostředků,“ tvrdí Jan Čornej, investiční manažer Nordic Telecomu, firmy, která má ambici vybudovat čtvrtého mobilního operátora v Česku, díky čemuž mimo jiné vlastní kmitočty, na kterých by moderní mobilní síť pro IZS mohla fungovat.

Podobně reagoval O2, který se s Nordic Telecomem jako jediný operátor účastnil takzvaných předběžných tržních konzultací (PTK). To je v Česku nepříliš využívaný postup pro zjištění dostupných technologických řešení. „Vítáme, že ministerstvo vnitra projevilo zájem nahradit sít pro záchranné a bezpečnostní složky, která je pro budoucí potřeby zcela nevyhovující,“ říká mluvčí O2 Lucie Jungmannová s tím, že operátor je připraven nabídnout technické řešení sítě 5G postavené na frekvenci 450 MHz, která je pro tyto účely určena v celé EU.

Utajené vnitro

Ministerstvo vnitra, zřejmě pod blížící se hrozbou velkého průšvihu, začalo na začátku léta šturmovat a úředníci resortu během jednoho měsíce absolvovali sedm schůzek v rámci zmiňovaného režimu PTK. Kromě Nordic Telecomu a O2 se ho účastnili zástupci Cetinu (potenciální partner pro všechny dodavatele nové sítě), výrobci hardwaru Ericsson, Huawei a Nokia, a také dodavatel současné rádiové sítě, společnost Pramacom.

Na přímou otázku, pro jakou variantu se vnitro rozhodlo, reagovala mluvčí Klára Pěknicová vyhýbavě. „Informaci nelze poskytnout, je součástí utajovaného materiálu pro jednání vlády,“ argumentuje Pěknicová s tím, že rozhodnutí má vláda učinit pravděpodobně v září 2018 na základě předkládaného materiálu. Podle informací týdeníku Euro je ve hře prodloužení kontraktu pro Pramacom, opět v rámci režimu JŘBU, v hodnotě přesahující miliardu korun - za dostavbu a údržbu sítě, která stejně za pár let bude nahrazena modernějšími technologiemi. Z veřejných dokumentů také vyplývá, že ministerstvo počítá s vypsáním tendru na novou rádiovou síť tak, aby začala fungovat na konci roku 2024, operátoři přitom podle zápisů nabízejí zprovoznění od roku 2020, či 2022.

Podle zápisu z poslední schůzky se zástupci O2 a Nordic Telecomu dostali s úředníky vnitra do ostré slovní potyčky, kdy poukazují na nečinnost resortu a proběhlé PTK na ně působí jako hledání důvodu, proč současnou síť nenahradit modernějším řešením. „V případě, že to dojde k JŘBU, budeme se bránit,“ uvedl dle zápisu Radovan Kubáč, právní zástupce Nordic Telecomu.

Přečtěte si také:

Stát chce zřídit vlastní leteckou záchrannou službu

Tendr na monitoring dronů vyhrálo česko-americké konsorcium. Firmy dostanou 5,6 milionu

Dobrá zpráva pro Saab: soutěž nebude, obrana dá miliony přímoČtěte také

 Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová

České předsednictví EU má stát 1,2 miliardy korun, úřady přijmou 200 nových zaměstnanců

Kvůli českému předsednictví v Evropské unii ve druhé polovině roku 2022 by měly české…

před 1 hodinou

Ondřej Stratilík

Česká armáda v Sýrii

Česká republika - a s ní celá Severoatlantická aliance - se dostala do značně nekomfortní…

před 2 hodinami

 Volby v Polsku, ilustrační foto

Právo a spravedlnost ovládlo polské parlamentní volby, zřejmě bude dál vládnout

Po sečtení asi 91 procent hlasů odevzdaných v nedělních parlamentních volbách v Polsku má…

před 2 hodinami

 Bývalý mluvčí Prahy 10 a nynější zaměstnanec tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky Vít Novák

Xaverův přítel na Hradě: Vít Novák, „píárista“ s důležitými kontakty

Společnost XTV provozující stejnojmennou internetovou televizi s moderátorem Lubošem…

před 2 hodinami

Peroutkova vnučka Terezie Kaslová

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, rozhodl soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda…

před 2 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 4 | Průměrné hodnocení: 3.75

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak pomůže dětem v exekuci novela insolvenčního zákona?
Jak s námi operátoři jednají? Vata to tedy není
Kdy se bude zase měnit čas a na kterou stranu posunout na podzim ručičku?
Svátek Všech Svatých a Dušičky, aneb proč to není státní svátek?
Jak se bude počítat důchod v roce 2020?
Auta
Země elektromobilů. V Norsku mizí čerpací stanice
Kvalitní moderní ojetý vůz šetří vaši kapsu a je bezpečnější
Fiat Talento modelový rok 2020
Kupé Škoda 763 bylo rychlejší než auta VB. Skončilo fiaskem, přispělo však ke vzniku Favoritu
DB Schenker posiluje pozici v logistice pro automobilový průmysl
Hry pro příležitostné hráče