Koronavirus paralyzoval i NASA. Plánovanému návratu na Měsíc hrozí odklad - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Koronavirus paralyzoval i NASA. Plánovanému návratu na Měsíc hrozí odklad

ČTK,
Koronavirus paralyzoval i NASA. Plánovanému návratu na Měsíc hrozí odklad
Zdroj: ČTK/ZUMA/Bob Daemmrich

Šíření nového typu koronaviru zasadilo tvrdou ránu plánům amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) vrátit se do roku 2024 na Měsíc. Ředitel úřadu Jim Bridenstine totiž kvůli výskytu viru mezi zaměstnanci nařídil dočasně uzavřít dvě zařízení, ve kterých se vyrábí a testují rakety. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

„Uvědomujeme si, že to bude mít důsledky pro mise NASA, ale… naší prioritou číslo jedna je zdraví a bezpečnost zaměstnanců NASA,“ uvedl Bridenstine.

Šéf NASA nařídil uzavřít výrobní komplex Michoud Assembly Facility v New Orleans ve státě Louisiana a nedaleké testovací středisko Stennis Space Center ve státě Mississippi. U jednoho ze zaměstnanců, který pracoval v obou objektech, se prokázala nákaza novým koronavirem.

Bridenstine neuvedl, jak dlouho by uzavírka měla trvat, připustil ale, že to bude znamenat „dočasné přerušení výroby a testování“ nové vesmírné lodě Orion a nosné rakety Space Launch System (SLS).

Podle agentury Reuters je uzavírka výrobního závodu a testovacího střediska tvrdou ranou pro plán Spojených států vrátit se do roku 2024 na Měsíc. S pomocí SLS chce NASA rovněž vybudovat stanici Gateway na oběžné dráze kolem Měsíce.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze