Kauza Zadeh: státní zástupce byl stažen, čelí kárné žalobě - Euro.cz

Přihlášení

Kauza Zadeh: státní zástupce byl stažen, čelí kárné žalobě

, čtk,
Kauza Zadeh: státní zástupce byl stažen, čelí kárné žalobě
Zdroj: Euro

Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan podal kárnou žalobu na státního zástupce Michala Galáta z kauzy česko-íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha. Z jedné z kauz, které se Zadeha týkají, byl dozorující státní zástupce Galát stažen.

Zadeh se před Krajským soudem v Brně zpovídá z miliardových daňových úniků, v tomto případě jde ale u druhou větev kauzy, kdy je Zadeh ve vazbě kvůli údajnému ovlivňování svědků. „Nejvyšší správní soud eviduje kárnou žalobu, ve které je navrhovatelem vrchní státní zástupce v Olomouci a kárně obviněným doktor Galát. Tato kárná žaloba přišla na Nejvyšší správní soud 3. srpna letošního roku,“ cituje server iRozhlas.cz mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylvu Dostálovou.

Ištvan webu řekl, že se k případnému řízení nevyjadřuje, protože je neveřejné, a dokud o věci nerozhodují příslušné orgány, tak ji nelze komentovat.

Stažení Galáta z případu rozhlasu potvrdil Ištvanův náměstek Pavel Komár, podle kterého byl z případu týkajícího se údajného ovlivňování svědků Galát stažen před několika týdny. „Opatřením ředitele odboru došlo ke změně dozorového státního zástupce,“ uvedl.

Galát se nevyjádřil. „Nezlobte se, ale já se po telefonu k té trestní věci nevyjadřuji. Pokud chcete nějaké informace, obraťte se na vedení VSZ Olomouc, popřípadě na naše webové stránky. Pokud bych chtěl veřejnosti něco sdělit, informoval bych ji, ale takto na dotazy neodpovídám,“ řekl rozhlasu.

V případu našlo v minulosti chyby Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), podle kterého pochybila policie při nakládání s odposlechy, i dozorový státní zástupce, a to u vazebního řízení se Zadehem. Podle NSZ žalobce adekvátně procesně nereagoval na to, že uplynula nejvyšší přípustná doba trvání koluzní vazby a po uplynutí lhůty neoprávněně stanovoval podmínky pro uskutečnění návštěv ve výkonu vazby.

O případu česko-íránského podnikatele dále čtěte:

Policie i žalobce v kauze Zadeh pochybili

Kauza Zadeh pokračuje: unie obhájců viní policii kvůli odposlechům


Diskuze