Kauza Pitomio: Rychetský kvůli svým výrokům nebude řešit Okamurovu stížnost - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Kauza Pitomio: Rychetský kvůli svým výrokům nebude řešit Okamurovu stížnost

, čtk,
Kauza Pitomio: Rychetský kvůli svým výrokům nebude řešit Okamurovu stížnost
Zdroj: Archiv MF

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský nebude jako soudce zpravodaj řešit stížnost místopředsedy Sněmovny Tomia Okamury (SPD) ve sporu s vydavatelstvím Czech News Center kvůli přezdívce Pitomio. Na základě námitky podjatosti, kterou vůči Rychetskému uplatnil Okamura, jej soud vyloučil z projednávání stížnosti. Důvodem jsou Rychetského výroky na adresu Okamury.

Rychetský, kterého jako soudce zpravodaje určil automatický systém přidělování stížností, se subjektivně podjatý necítil. S ohledem na medializaci výroků a celého právního sporu ale dospěl k závěru, že je zapotřebí vyloučit jej z projednávání kauzy.

Rychetský před časem v Otázkách Václava Moravce uvedl, že veřejně prezentované Okamurovy názory jsou „xenofobní, rasistické, neonacistické“ a že se nikdy neměl stát místopředsedou Sněmovny.

„Tyto výroky lze chápat jako negativní hodnotící soudy o osobě stěžovatele, případně o politickém hnutí SPD, jehož je stěžovatel předsedou. Za daného skutkového stavu může vzniknout pochybnost o nepodjatosti soudce,“ rozhodl nyní čtvrtý senát Ústavního soudu, který námitku podjatosti řešil. Na usnesení upozornila Česká televize.

Novým soudcem zpravodajem se stal Radovan Suchánek, řekla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.


Svět podle SPD: cesta za poznáním i konspirační teorie

 Lídři SPD: předseda Tomio Okamura a předseda poslaneckého klubu Radim Fiala


Vydavatelství se muselo na webu omluvit za dva články časopisu Reflex, ale Okamura nevysoudil odškodnění, navíc justice v obecné rovině připustila možnost použít přezdívku Pitomio v rámci oprávněné kritiky. Okamura letos neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu, ústavní stížnost tedy představuje poslední mimořádný opravný prostředek.

Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí uvedl, že na zkomolení jména a jeho spojení s hanlivým výrazem je nutné pohlížet podobně jako na kreslenou karikaturu, která zveličuje, přehání a ironizuje, jen místo jména pracuje s podobou. Pokud stojí na reálném základě a nepřekračuje meze přiměřenosti, je přípustná. Politici navíc musí projevit vyšší stupeň tolerance než lidé mimo veřejný prostor.

Sporné články vycházely v Reflexu v roce 2013. V říjnu téhož roku se podnikatel Okamura stal poslancem za Úsvit přímé demokracie. Momentálně je poslancem a předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie.

Přečtěte si také:

Proč je Okamura hrozbou pro Babiše

Riziko vyprázdnění a paralýza. Slabinou Ústavního soudu je způsob sestavování, míní Rychetský

Šámal po schůzce se Zemanem a Rychetským: Stát by měl odškodnit klienty H-Systemu