Ruští lékaři ošetřovali „ozářené“ pacienty. Nevěděli o tom - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jako z dob Černobylu. Ruští lékaři ošetřovali raněné a nevěděli, že byli vystaveni radiaci

, tan,
Jako z dob Černobylu. Ruští lékaři ošetřovali raněné a nevěděli, že byli vystaveni radiaci

Lékaři, kteří po srpnovém výbuchu ruské jaderné střely ošetřovali zraněné, nyní oznamují, že ze strany tamní armády došlo k bezpečnostnímu pochybení. Tři pacienty vystavené radioaktivnímu záření převezla do civilní nemocnice a personál dostatečně neinformovala o případných rizicích. U raněných se přitom později potvrdil vysoký stupeň ozáření. V nemocnici se v tu dobu pohybovaly desítky nechráněných civilistů.

Po srpnovém neúspěšném testu ruské jaderné střely, v jehož důsledku zemřelo pět nukleárních inženýrů a hladina radioaktivity místy stoupla na šestnáctinásobek normální hodnoty, se objevují také informace o bezpečnostním pochybení ruské armády.

Ta podle lékařů z Archangelské civilní nemocnice, kam byli tři z šesti zraněných vědců po výbuchu převezeni, zdravotnický personál neinformovala o riziku nemoci z ozáření. Pacienti, kteří byli vystaveni radioaktivnímu záření, tak přišli do kontaktu zhruba s 90 civilisty, kteří se v nemocnici zrovna nacházeli.

Personál, který nikdo neinformoval

Lékaři se pod podmínkou přísné anonymity rozhodli promluvit. Hodlají tak předejít tomu, aby k podobným pochybením docházelo i v budoucnu. „Nechceme, aby se stalo to, že sem příště přivedou ne tři, ale rovnou deset lidí,“ cituje zpravodajský web BBC jednoho z lékařů. Ti zmíněné tři pacienty nejprve ošetřili na pohotovosti a pak je převezli na operační stál.

V následující hodině nemocnice, ve které se řeší obtížné zdravotní stavy ale i komplikace týkající se těhotenství, i nadále přijímala další pacienty. Lékaři si údajně stále neuvědomovali, že trojice zraněných dostala nebezpečnou dávku radiace. „Radiační obraz se vyvíjel po hodině. Každých šedesát minut jsme opakovali krevní testy. Podle nich bylo jasné, že ti tři byli vystaveni velmi vysoké dávce záření,“ přiblížili lékaři.

Zamlčená radioaktivita

Personál nemocnice v léčbě pokračoval i navzdory tomu, že o riziku věděl. Zařízení, ve kterém slouží, však není na podobné situace dostatečně vybaveno. Lékařům proto chyběly i ochranné pomůcky. Museli tedy improvizovat, použili tak například obličejové masky určené pro posádky vrtulníků. V důsledku nedostatečné ochrany se teď někteří ze zaměstnanců bojí o své zdraví, kvůli zamlčeným informacím navíc nejsou v dobrém psychickém stavu.

Následující den byli všichni tři pacienti odvezeni do nemocnice v Moskvě, kde se nachází specializované oddělení. Vojenský tým v Archangelské nemocnici později provedl dekontaminační práce. Dva týdny po explozi ruské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že nikdo ze zaměstnanců nemocnice nebezpečné dávce radiace vystaven nebyl.

Čtěte také:

Putin pohrozil, že Rusko může začít vyvíjet rakety krátkého a středního doletu

Spojené státy provedly raketový test. První po vypovězení smlouvy s Ruskem

Rusko a USA potvrdily zánik smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu

Ohodnoťte tento článek
Diskuze