Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Jako Atlantis
Jako Atlantis
Autor: Shutterstock

Jako Atlantis aneb Proč se topí velkoměsta?

Daniel Deyl 01. června, 14:00  -  Daniel Deyl
Předchozí
 Jako Atlantis
Jako Atlantis
Autor: Shutterstock
01. června, 14:00

Velkoměsta se dostávají do problémů kvůli neschopnosti mocných, krátkozrakému nakládání (nejen) s vodou i klimatu utrženému ze řetězu.

Obyvatelé kampungu Akuarium, chudinské čtvrti na severní přímořské periferii indonéské metropole Jakarty, se dočkali překvapení. Jednoho krásného rána přišli úředníci s policejním doprovodem a rozdali všem papíry s příkazem k vystěhování. Proč? Musí se tady čistit řeka, aby nebyly povodně. Kdy máme odejít? Ještě dnes, do večera.

Kam máme jít? Do nového sídliště asi patnáct kilometrů odtud ve vnitrozemí. Co budeme jíst, když tady se aspoň živíme rybami? To je vaše věc, mějte hezký den. A bylo to. Na druhý den přijely buldozery a obydlí rozbouraly. Šlo to jako po másle, či spíš po všudypřítomné rybině. To bylo před dvěma lety; od té doby se na řečeném místě neděje nic. Obojí - překotná akce a po ní umrtvení - má svoje důvody.

Voda pro třicet milionů

V posledních dvanácti letech zasáhly Jakartu dvě strašlivé povodně. První z nich v roce 2007 zaplavila celý sever města, jímž protéká do Jávského moře hned třináct různých řek. Škody dosáhly pouze půl miliardy dolarů jen proto, že ona oblast je pekelně chudá. Druhá povodeň v roce 2013 byla jen o něco slabší.


Sucho jako příležitost.